Suudi Kral, Asya turuna 'şahsi asansörünü' de götürecek

Suudi Kral, Asya turuna 'şahsi asansörünü' de götürecek

Malezya Kralı V. Muhammed'in davetlisi olarak Kuala Lumpur'a resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Kralı Selman Abdülaziz el Suud'a 600 kişilik heyet eşlik ediyor. Bir ay sürecek Asya turunun ilk durağı Malezya'ya ulaşan Kral Selman,...

Malezya Kralı V. Muhammed'in davetlisi olarak Kuala Lumpur'a resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Kralı Selman Abdülaziz el Suud'a 600 kişilik heyet eşlik ediyor. Bir ay sürecek Asya turunun ilk durağı Malezya'ya ulaşan Kral Selman, ziyaretinin ilk gününde Malezya Başbakanı Necib Rezak ile görüştü.

?Dört gün sürmesi planlanan ziyarette ikili ve heyetler arası görüşmelerde hac organizasyonu ve helal gıda başta olmak üzere ulusal petrol şirketleri, eğitim, bilim ve insan kaynakları konularının gündeme gelmesi bekleniyor. Taraflar, görüşmeler sonrasında bazı anlaşmalara imza atacak. Ziyaret sırasında 81 yaşındaki Kral Selman'a Malaya Üniversitesi ve Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanları verilecek, Malezya ulusal haber ajansı Bernama ile Suudi Arabistan ulusal haber ajansı arasında da işbirliği anlaşması imzalanacak.

10 yıl aradan sonra Malezya'yı ziyaret eden ilk Suudi Arabistan kralı olan Kral Selman'ın Malezya'dan sonra Asya turu kapsamında diplomatik temaslarda bulunacağı Endonezya, Brunei, Maldivler, Çin ve Japonya'yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Kral Selman'ın eşyalarının taşınması için görevlendirilen Endonezyalı kargo şirketi PT Jasa Angkasa Semesta (JAS) yöneticisi Adji Gunawan, Suudi Kral'ın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 570'ten fazla çalışana ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Endonezya'ya 1 — 9 Mart tarihlerinde 800 kişilik bir delegasyonla birlikte gidecek olan Kral Selman'a burada, Suudi Arabistan Bakanları ve 25 Prens de eşlik edecek. Böylelikle Kral Selman ile birlikte Asya turuna katılan kişi sayısının bin 500'e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kral Selman Endonezya ziyaretiyle birlikte, son 46 yılda ülkeyi ziyaret eden ilk Suudi Kralı olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya