SVB'nin ardından Signature Bank da iflas etti

SVB'nin ardından Signature Bank da iflas etti

NEW Silikon Vadisi Bankasının (SVB) peşinden New York merkezli Signature Bank'a da kayyum atandığı bildirildi.

NEW Silikon Vadisi Bankasının (SVB) peşinden New York merkezli Signature Bank'a da kayyum atandığı bildirildi.

New York Finansal Hizmetler Departmanından (DFS) meydana getirilen açıklamada, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafınca mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank'a kayyum atandığı duyuruldu.

Signature Bank'ın, 31 Aralık 2022 itibarıyla ortalama 110,4 milyar dolarlık varlığı ve ortalama 88,6 milyar dolarlık mevduatı bulunmuş olduğu kaydedilen açıklamada, bankanın FDIC sigortalı olduğu bildirildi.

Açıklamada, DFS'nin tüketicileri korumak, regüle etmiş olduğu kuruluşların sıhhatli işleyişiyle küresel finansal sistemin istikrarını korumak için piyasa trendlerini izleyerek öteki kurumlarla yakın iş birliği içinde olduğu vurgulandı.

Bu yıl iflasa uğrayan ilk FDIC sigortalı kurum SVB olmuştu

Kaliforniya merkezli SVB'nin, 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu ortalama 1,8 milyar dolar zararla kapatması ve 2 milyar doların üstünde anapara artırımına gideceğini duyurması sonrası hisse fiyatı yüzde 60'ın üstünde kıymet kaybetmişti.

Bazı girişim sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi sonrası bankanın kayıplarının sürmesiyle işlemleri askıya alınmıştı.

FDIC, 10 Mart'ta piyasalarda düşüşe sebep olan SVB'ye kayyum atandığını bildirirken, SVB'nin bu yıl iflasa uğrayan ilk FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedilmişti.

SVB'nin iflası, 2008 küresel finansal krizinden bu yana ABD'de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. Bu türden en büyük batkı, 2008'deki kriz esnasında Washington Mutual tarafınca yaşanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.