Swedbank sakandalı

Swedbank sakandalı

İsveç’in büyük bankalarından bir tanesi olan Swedbank’ın Baltık ülkelerinde kara para akladığı yönündeki iddialarının ardından polis bankayı basmıştı.

İsveç’in büyük bankalarından bir tanesi olan Swedbank’ın Baltık ülkelerinde kara para akladığı yönündeki iddialarının ardından polis bankayı basmıştı. Swedbank yönetimi kendisini kurtarmak için Genel Müdür Birgitte Bonnesen’in görevine son verdi.

Seda Şanlıer | İsveç

İsveç’in büyük bankalarından Swedbank’ın Baltık ülkelerinde kara para akladığı iddialarının ardından polis bankayı basmıştı. Swedbank yönetimi kendisini kurtarmak için Genel Müdür Birgitte Bonnesen’in görevine son verdi. Skandal patlamadan birkaç gün önce bazı yönetim kurulu üyelerinin hisselerini sattığı anlaşıldı. 15 en büyük hissedarın skandal patlamadan önce haberdar edildiği öğrenildi.

Banka’nın Genel Müdürü Birgitte Bonnesen garip bir zamanlamayla işten çıkarıldıktan sonra 21 milyon kronu aşkın para yatırıldı. İşten çıkarmanın, yönetim kurulu üyelerinin kendilerini kurtarma çabası sonucu meydana geldiği ve 21 milyon kron paranın da sus payı olduğu iddia edliyor.

Swedbank İsveç’in en eski ve büyük bankalarından birisi. Bünyesinde 15 bin insan çalıştırdığı iddia edilen Swedbank’ın adı daha önce başka skandallara da karışmış ama banka bu düzeyde bir sorun yaşamamıştı. Bu seferki sorunun Rusya kökenli bir para aklama sonrasında ortaya çıkması dikkat çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya