Tahıl ambarı Konya Ovası'nda yağışlarla rekolte beklentisi arttı

Tahıl ambarı Konya Ovası'nda yağışlarla rekolte beklentisi arttı

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak malum Konya Ovası'nda Şubat ayına kadar yağışların düşük olması kuraklığa kapı aralamıştı.

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak malum Konya Ovası'nda Şubat ayına kadar yağışların düşük olması kuraklığa kapı aralamıştı. Geçtiğimiz günlerden itibaren vakit vakit etkili olan yağmur yağışlarının devam etmesi durumunda, hububat rekoltesinin geçen yıl yakalanan 2 milyon ton rakamlarını görmesi umut ediliyor.

Konya Ovası'nda 38 bin 873 kilometrekare yüzölçümünün yüzde 47'si ziraat arazisi olarak kullanılıyor. Ovada 2022 yılı hububat sezonunda, yağışlar hububat ürünlerinde verim ve kalitenin artmasıyla toplam ürün ortalama 2 milyon tonun üstünde olarak kayıtlara geçti. Bu yıl yağış periyodik raporlarında ise geçen yıla oranla yağışlarda ova genelinde Şubat ayına kadar yüzde 40'lık benzer biçimde ciddi oranda düşüş yaşandı. Geçtiğimiz günlerde itibaren vakit vakit etkili olan yağmur yağışı çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

"Yağışlar devam ederse kıraç alanlarda bir sorun olacağını düşünmüyoruz"

Yağışlar bu şekilde devam ederse ovada bir sorun olmayacağının ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz, "Konya Ovası'nda geçtiğimiz dönemlerde yağışlarımız azdı. Özellikle kıraç alanlarda bitkilerin çıkışlarında bazı problemler vardı. Geçtiğimiz dönemlerde yağan kar yağışı bu açıklıkları kapatmıştı. Bitkiler tekrardan çıkmıştı, yağışlarla çıkışlar sağlanmıştı kuruda bekleyen bitkilerimiz için. Hububatlar bu dönemde kardeşlenme devri sulu alanlarımızda hala bir problemimiz yok fakat bilhassa kıraç alanlarda üre atım dönemiydi bu dönem. Artık çiftçilerimiz ürelerini atmaya başladılar. Bu yağışlarla birlikte yeni çıkan bitkilerin de tekrardan köklerine su inmesi, kardeşlenme dönemine de rahat bir şekilde girmesini sağlamış oldu. Ovada şu andaki yağan yağış, doğal Nisan yağışları da mühim fakat şu anki yağan yağış ovayı bir nebze de rahatlattı. Şu anda istediğimiz milimetrede yağışlar yağdı. Bundan sonraki dönem de yağışlar meteorolojinin verdiği bilgilerde yağışlar devam edeceği gösteriliyor. İnşallah bu şekilde yağışlar devam ederse bilhassa kıraç alanlarda bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Şu anda bitkilerimiz kardeşlenme döneminde bu dönemde suya hakikaten oldukça fazla gereksinimleri var. Şu anki yağan yağışlar da bazı bölgelerimizde kar yağışları oldu. Herhangi bir sorun oluşturacak bir durum yok. Yağışların bu şekilde devam ederse ovada bir sorun olacağını zannetmiyoruz" dedi.

"Yağışlar süratli ve sert bir şekilde yağdığı vakit yüze akıntısı oluyor"

Konya ve çevre ilçelerinde devam eden yağmur yağışının sakin olmasının ovadaki ürünlere katkısının fazla bulunduğunun altını çizen Kırkgöz, "Yağan yağışında şekli oldukça mühim. Yağışlar süratli ve sert bir şekilde yağdığı vakit yüze akıntısı dediğimiz akıntılar oluyor ve bu toprağın tavanına inmemesine neden oluyor. Bu yağan yağış oldukça sakin ve seyrek yağdığı için doğal olarak uzun süre yağması da toprağın kök bölgelerine ve daha aşağılarına yağışın inmesine neden oldu. Yüze akışları olmadı. Bu da bitkiler için ilerleyen dönemlerde toprağın sulu tutma kapasitesini ve toprak altındaki su miktarının artmasına neden oldu. Yani bu biçim yağan yağışlar, bitkilerin gereksinimlerini uzun süre karşılayacak" şeklinde konuştu.

"2 milyon tonu yağışlar devam ederse gene yakalarız"

Yağışların devam etmesi durumunda rekoltenin geçen yıl ile aynı rakamlarda olacağını belirten Kırkgöz, "Ovada hububat ekilişi bu yıl geçen yıla oranla bir nebze birazcık daha fazla. Çünkü ekim ayında kurak gidince çiftçilerimiz, yeşil mahsulden daha oldukça hububata yönelmişti. Şu anda ekiliş olarak birazcık fazla ekildi. Tabii yağışlar bu şekilde giderse rekoltede herhangi bir düşüklük yaşamayız. Yani geçtiğimiz yıllarda 2 milyon ton civarında bir rekoltemiz olmuştu. Bu yıl da 2 milyon tonu bu şekilde yağışlar devam ederse gene yakalarız diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Ovada üretim icra eden çiftçiler ise bekledikleri yağışların geldiğini ve bu yağışların devam etmesi halinde ürünlerinde bir zarar olamayacağını ifade etti. - KONYA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi