Tahir Elçi Davası’nda Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesine karar verildi

Tahir Elçi Davası’nda Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesine karar verildi

Tahir Elçi cinayeti davasında mahkeme, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Tahir Elçi davası tanıklarından tutuklu Deniz Ataş’ın, kendilerini MİT elemanı olarak tanıtan kişilerce, “Tahir Elçi dosyasında ifadeni geri çekeceksin. Diyeceksin ki Tahir Elçi’yi biz öldürmüşüz. İfadeni geri çekmezsen o zaman görürsün” diye tehdit edildiği ortaya çıktı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinden yargılanan 3’ü polis 4 kişi hakkında açılan davanın 5’inci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Davada S.T, M.S. F.T adlı polisler “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 3 yıldan 9 yıla kadar yargılanırken hakkında yakalama kararı bulunan Uğur Yakışır ise “olası kastla ölüme sebebiyet verme” suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor.

Duruşmaya Tahir Elçi’nin kardeşleri Mehmet Elçi, Ömer Elçi, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu, bölgedeki baroların başkanları ve çok sayıda yabancı kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

MA’nın haberine göre; Avukatların Tahir Elçi davasında tanık olarak dinlenen Deniz Ataş ile yaptıkları ve tutanak altına aldıkları görüşme özetle şu şekilde:

MİT OLARAK TANITTI

‘Açık görüş odasında beni bekliyorlardı. Ellerinde askeri dosyaları ve benim davamın dosyası vardı’ şeklinde ifade etmiştir. Görüşmeye gelen kişilerin kendilerini MİT olarak tanıttıklarını ‘Korkma biz seni koruruz, aileler nasıl para yatırıyor, avukatlar nasıl içeri not gönderiyor, örgüt nasıl haber gönderiyor. Avukatını tanıyoruz, cevap ver, vermezsen senin avukatının ne iş yaptığını biliyoruz, onu da tutuklarız. Tahir Elçi dosyasında ifadeni geri çekeceksin. Tahir Elçi’yi biz öldürdük diyeceksin. İfadeni geri çekmezsen başına gelecekleri göreceksin, seni rahat bırakmayacağız’ dediler. Avukat Özüm ve Avukat Ayşe’yi sorarak, ‘Tutanak tutup, onları tutuklayacağız, diyeceğiz ki bunlar sana zorla ifade verdirtiyorlar’ şeklinde görüşmenin geçtiğini kendisinin onlarla görüşmeyi kabul etmediğini, doğruları söylediğini, onların zoruyla yalan ifade vermeyeceğini belirtmiştir.

YAKIŞIR, ELÇİ İLE İLGİLİ HİÇ BİR BEYANDA BULUNMADI

Tanık Hüseyin Öğünç dinlendi. Öğünç’e sanıklardan Uğur Yakışır’ı tanıyıp tanımadığı soruldu. Öğünç, Yakışır’ı tanıdığını söyleyerek, “Ben 2011’de örgüte katıldım. Sur olaylarının yaşandığı 2015-2016 yıllarında orta saha denilen Diyarbakır’da kaldım. Uğur Yakışır’ın bu dönemde Azad Farqin ve Numan Batman tarafından Sur’da görevlendirildiğini biliyorduk. Yakışır’da buradaki olayları anlatıyordu” dedi. Mahkeme başkanının “Tahir Elçi’yle ilgili beyanda bulundu mu?” sorusuna Öğünç, “Tahir Elçi ile ilgili hiç bir beyanı olmadı” dedi.

“BİR ARPA BOYU YOL ALAMADIK”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Bu 5’inci celsemiz ve bir arpa boyu yol alamadık. Biz bu cinayetin normal bir cinayet davası olarak görülmesini kabul etmiyoruz ve buna da izin vermeyeceğiz. TÜBİTAK’a yazdınız, kaç defa yanlış gönderildi, boş geldi. Silinen görüntü kayıtları ya da bozuk olduğu yönünde araştırılan görüntülerin akıbetini yazışmalarla çözemeyiz. Tanık Deniz Ataç dinlendi, sonrasında mektup gönderdi. İstendiği gibi bir ifade vermiş olsaydı dosyayı ona göre karara bağlayacaktınız. Bu kadar önemli bir davada soruşturma makamı yapılan hukuksuzluklara rağmen bir ihbarda dahi bulunmadınız” dedi.