'Taksi plakaları iptal edilebilir'

'Taksi plakaları iptal edilebilir'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Getirmek istedikleri rejim, tamamen keyfiyete dayanıyor. Bakanlar yolsuzluk yapsa dahi meclis hesap soramayacak" dedi.Yarkadaş, keyfiyete dayalı birçok uygulamanın toplumsal yaşamımızı...

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Getirmek istedikleri rejim, tamamen keyfiyete dayanıyor. Bakanlar yolsuzluk yapsa dahi meclis hesap soramayacak" dedi.

Yarkadaş, keyfiyete dayalı birçok uygulamanın toplumsal yaşamımızı alt üst edeceğini de örneklerle anlattı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş 56 ilde yayın yapan CRI TÜRK Radyo'da Irmak Hekimoğlu'nun sorularını yanıtladı. 

"TOPLUMSAL HAYATIMIZ ALTÜST OLACAK"
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş "Türkiye'nin bu değişikliğe ihtiyacı yok. Değişikliğe sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ihtiyacı var. Erdoğan yargının tamamını kontrol altına almayı ve yargılanamayacağı bir düzeni kurmak istiyor. Anayasa değişikliği paketinin altında yatan temel motivasyon budur" dedi.

CRI TÜRK'e yaptığı açıklamalarda anayasaların toplumsal ihtiyaçlardan doğduğunu ve toplumsal uzlaşmalarla yapılması gerektiğini belirten Barış Yarkadaş, şöyle konuştu:
"Burada toplumsal bir ihtiyaç da toplumsal bir uzlaşma da yok. Meclisteki çalışmaları siz de yakinen takip ettiniz. 12 günde geçen 18 maddelik bir paket var. Düşünün anayasanın en önemli 18 maddesini değiştiriyorsunuz veya o maddelere yenilerini ekliyorsunuz ve bunu tam 12 günde yapıyorsunuz. Oysaki anayasa değişikliklerinin her bir maddesi en az 1 yıl tartışılmak zorundadır. Bir anayasa maddesini anayasaya eklediğinizde, birçok kanunun daha değişmesine vesile oluyorsunuz. 18 maddelik paket, anayasanın ve bağlı kanunların değişmesini de beraberinde getirecek. Toplumsal hayatımız bir anlamda altüst olacak."

"CUMHURBAŞKANI TAKSİ PLAKALARININ TAMAMINI KEYFİ BİR ŞEKİLDE İPTAL EDEBİLİR"
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'a CHP'nin referandumda da izleyeceği yol da soruldu. Yarkadaş, şu açıklamayı yaptı:
"CHP, referandumu bir parti meselesi olarak görmüyor. O yüzden, parti değil memleket meselesi diyoruz. CHP, AKP iktidarının tersine toplumu kamplaştırmayan, kutuplaştırmayan, ötekileştirmeyen, birbirine düşman etmeyen, nefret ve kin tohumları ekmeyen bir dil ile güler yüzlü bir kampanya yapacak. Hayır'ı, kendimiz için değil memleketimiz için istediğimizi söyleyeceğiz. Getirmek istedikleri rejimin, tek adam yönetimi olduğunu ve toplumsal hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlatacağız.

Bu yeni rejimde, Cumhurbaşkanı kalkıp bir gün İstanbul'daki taksi plakalarının tamamını keyfi bir şekilde iptal edebilir. Taksici esnafının gelip dertlerini anlatabilecekleri, haklarını arayabilecekleri bir mekanizma olmayacak. Şimdi, parlamentoya geliyorlar ama o zaman böyle bir imkanları olmayacak. 
Herhangi bir bakanlıkta yolsuzluk olduğunda bir bakan yolsuzluk yaptığında gelir parlamentoya hesap verir. Ama şimdi onu da kaldırıyorlar. Partiler gensoru veremeyeceği için bakanlar istedikleri gibi yolsuzluk yapacak. Çünkü kimse hesap soramayacak. Bu yüzden halkımızın Türkiyemiz için HAYIR demesini istiyoruz."?

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.