Taksim'de doğalgaz bulundu

Taksim'de doğalgaz bulundu

Arşiv Haber Tarih 01.04.2013 Haber Anadolu Ajansı "İstanbul'da yayalaştırma projesi kapsamında yapılan kazılar sonucunda, 38 milyar metreküp doğalgaz rezervi tespit edildi."

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında bulunan tarihi eserlerden sonra İstanbul'un 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğu belirtilen doğalgaz rezervi ortaya çıktı. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ekipler tarafından yapılan kazı çalışmaları sırasında büyük bir parlama meydana geldi. Aleve dönüşen parlamanın nedenini bulmaya çalışan ekipler, doğalgaz borusuna zarar verdiklerini düşünerek itfaiye ve İGDAŞ'a haber verdi.

İncelemede, çalışma bölgesinde herhangi bir doğalgaz hattı bulunmadığı belirlendi. Çalışmayı genişleten ekipler, bölgede büyük bir doğalgaz rezervi olduğunu tespit etti.  

BOTAŞ'a haber verilmesi üzerine aralarında yabancı uzmanların da bulunduğu bir heyet kazı bölgesine gelerek inceleme yaptı. 

Heyette yer alan Japon bilim adamı İchi Nissan da doğalgaz rezervinin 400 metre derinlikte olduğunu belirterek, ''Burada düşündüğümüz rezerv miktarının 38 milyar metreküp civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Buradan çıkarılacak doğalgaz ile İstanbul, enerji ihtiyacını kendisi karşılayacaktır. Bu rezerv, İstanbul'un 10 yıllık ihtiyacına yetecek kapasitededir'' dedi.

Yetkililer, doğalgaz rezervi nedeniyle bölgede kuyular açılabileceğini, bu nedenle meydanda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulabileceğini belirttiler.

Haberin linki https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/taksimde-dogalgaz-bulundu/259802#:~:text=%C4%B0stanbul'da%20yayala%C5%9Ft%C4%B1rma%20projesi%20kapsam%C4%B1nda,metrek%C3%BCp%20do%C4%9Falgaz%20rezervi%20tespit%20edildi.&text=Taksim%20Meydan%C4%B1%20Yayala%C5%9Ft%C4%B1rma%20Projesi%20kapsam%C4%B1nda,belirtilen%20do%C4%9Falgaz%20rezervi%20ortaya%20%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.