Taksim'de Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek isteyen gruba polis engeli: İki kadın gözaltına alındı

Taksim'de Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek isteyen gruba polis engeli: İki kadın gözaltına alındı

Polise tepki gösteren iki kadın gözaltına alındı

Ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra cuma günü hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünü Taksim'de protesto etmek isteyen İranlı grup polis tarafından engellendi. Polise tepki gösteren iki kadın ise gözaltına alındı.

Karar gazetesinde yer alan habere göre; İran'da Mahsa Amini'nin zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ahlak polisi tarafından tutuklanmasının ardından öldürülmesi tüm dünyada tepki ile karşılanıyor.

İstanbul'da da İran'daki baskıcı yönetime ve polis şiddetine dikkat çekmek isteyen İranlılar, Beyoğlu Taksim'de protesto eylemi düzenlemek için bir araya geldi. İranlıların protesto eylemi, polis tarafından engellendi. 

Bunun üzerine grup, İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşün yasak olduğunu belirten polisler, bir grubu ablukaya aldı. Bu sırada iki kadın gözaltına alındı.

Grup, polisin engeline tepki göstererek, "Özgürlük isteyen kadınlar öldürülüyor. Özgürlükten başka hiçbir şey istemiyor kadınlar. Başka ne isteyecekler? Kadınların başlarına zorla başörtüsü takıyorlar. Kadınlar özgür olmak istiyorlar. Başlarını örtmek ya da örtmemek kararını kendileri vermek istiyorlar. Kardeşlerimiz başörtüsü takmadı diye öldürülüyor" ifadelerini kullandı.