• Türkiye’nin dört bir yanında işçi ve emekçiler insanca çalışma koşulları için ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde alanlara iniyor. 1 Mayıs’ı Taksim’de anmak/ kutlamak isteyen gruplara polis müdahalesi gerçekleşti.

  İLK GÖZALTI BEŞİKTAŞ’TA

  İstanbul’da ilk gözaltı Beşiktaş’ta yaşandı. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve ESP üyesi 7 kişi Beşiktaş’tan Taksim’e yürümek isterken polis müdahalesi ile gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar çevik kuvvet aracına bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü.

  İNŞAAT İŞ ÜYELERİ DE GÖZALTINA ALINDI

  İnşaat İş sendika üyelerinin 1 Mayıs gerekçesiyle Şişli Cevahir AVM’den başlattığı yürüyüş emniyet güçleri tarafından engellendi. 6 erkek bir kadın yaka paça gözaltına alındılar.

  TAKSİM’E ÇIKMAK İSTEYEN HKP ÜYELERİNE MÜDAHALE

  İstanbul’da 1Mayıs‘ı Taksim’de kutlamak isteyen Halkın Kurtuluş Partisi üyelerine polis, Beşiktaş’ta müdahale etti.

  MÜCADELE BİRLİĞİ ÜYESİ 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Mücadele Birliği pankartı ile Taksim’e yürüyen 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Özlem Oral, Burak Öztemel isimli Mücadele Birliği muhabirlerinin bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan diğer kişilerin isimleri şöyle: Nurten Karahancı, Ezgi Karahancı, Gamze Nihal İyidoğan, Tuğba Acar.

  TAKSİM MEYDANI’NA ÇIKAN DEVRİMCİ GENÇLİK DERNEKLERİ ÜYESİ 14 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  “1 Mayıs alanı Taksim meydanıdır’ diyerek Taksim Meydanı’na çıkan Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi 14 kişi polisin sert müdahalesi ile gözaltına alındı.

  Beyoğlu’dan yürüyerek Taksim Meydanı’na ulaşmaya çalışan 2 kişi gözaltına alındı. Yeni Demokrasi muhabiri Ertan Çıta, Taksim’de gözaltına alındı.

   

   Taksim yasağını protesto ederek Cihangir’den Taksim’e çıkmaya çalışan Öğrenci Faaliyeti üyesi 4 kişi gözaltına alındı

  ‘KHK ile katledilen emekçiler için adalet istiyoruz’ ve ‘İşimiz, ekmeğimiz, onurumuz için Taksim’deyiz’ yazılı dövizlerle Taksim’e çıkan Nazife Onay ve Mehmet Dersulu gözaltına alındı

   

  Beşiktaş’tan Taksim’e yürüyerek yasağı protesto eden Gençlik Komiteleri üyeleri, polis saldırısı ile gözaltına alındı

  NAKLİYAT İŞ VE UMUT SEN’İN YÜRÜYÜŞÜ SARAÇHANE’DE KESİLDİ

  DİSK’e bağlı Nakliyat iş ve Umut Sen’in katılımıyla Saraçhane’den Taksim’e doğru başlayan yürüyüş, polis tarafından engellendi: Sendikaların 1 Mayıs kutlaması, Saraçhane Parkı’nda sürüyor.

  NAKLİYAT-İŞ TAKSİM MEYDANI’NDA

  Aralarında Nakliyat İş, İnşaat İş Sendikası’nın olduğu bazı sendikalar 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkma kararı almıştı. İnşaat İş Sendikası işçiler yürüyüşe geçer geçmez gözaltına alınırken, İnşaat İş Sendikası üyesi işçiler Taksim Meydanı’na ulaştı.

  “1 Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı önünde toplanan işçiler daha sonra daha sonra 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı.

  HAK-İŞ ÇELENK BIRAKTI

  Hükümete yakın HAK-İŞ sendikası, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Sendika adına açılamada bulunan HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman, “Bugün tüm Türkiye’den sesleniyoruz. Bizler haklarımız için, özgürlüklerimiz için, demokrasi için, insanca bir hayat, adil bir dünya için alanlardayız” dedi.