Taliban uluslararası kuruluşlardan maddi yardım istiyor

Taliban uluslararası kuruluşlardan maddi yardım istiyor

Taliban Sözcüsü Şahin, uluslararası kuruluşlara yeni yönetime fon yapılması için çağrı yaptı. Şahin, Afganistan’ın "yeniden inşasında" Çin’in büyük rol oynayabileceğini söyledi. Çin, Taliban'ı meşru otorite olarak kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, Çin Merkezi Televizyonu’nda (CCTV) konuştu. Afganistan'ın 'yeniden inşası" için Çin'in büyük bir rol oynabileceğini söyledi. Çin, Taliban'ı meşru bir otorite olarak görmeyeceğini fakat Taliban ile çalışmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, Çin Merkezi Televizyonu’nda (CCTV) Afganistan’daki gelişmelere ve uluslararası yansımalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Şahin, Afganistan’ın yeniden imarıyla ilgili, “Çin, dev ekonomisi ve kapasitesiyle büyük bir ülke. Afganistan’ın yeniden inşasında büyük rol oynayabilir” dedi. Komşu ülkeler ve bölge ülkeleriyle birlikte tüm dünyayı Afganistan’ın yeniden inşasında rol almaya çağıran Şahin, buna ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

“Taliban’ı resmi olarak tanıyın”

Uluslararası toplumu Taliban’ı resmi olarak tanımaya çağıran Şahin, Taliban’ın Afganistan’daki ilerlemesinin ‘dayatılmış bir yönetime karşı halk ayaklanmasını’ temsil ettiğini iddia ederek, ülkeye hakim olma hızlarının yönetimi ele almalarını meşrulaştırdığı yorumunu yaptı.

Taliban yönetimindeki Afganistan’da kadın haklarına dair endişeleri  reddeden Şahin, kadınların eğitim ve çalışma haklarını koruyacaklarını savundu. Şahin, uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlara da çağrıda bulunarak, yeni yönetime fon sağlanması talebinde bulundu.

Öte yandan Şahin, Afganistan’ın komşu ve bölge ülkelerine karşı (saldırı amaçlı) kullanılmayacağını ve bunun kendilerinin menfaatine olmayacağını söyledi.

Joe Biden: Beklenmedik

ABD Başkanı Joe Biden'ın 20 Ağustos 2021'de Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ABD ordusunun çekilme kararından sonra Afgan ulusal güçlerinin Taliban'a karşı hezimete uğramasının beklenmedik olduğunu söylemişti. Öte yandan yine aynı gün Almanya Şansölyesi Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Putin 3 saatlik görüşme gerçekleştirdi ve önemli konu başlıklarından birinin Afganistan meselesi olduğunu toplantı sonrası basın açıklamasında dile getirmişlerdi.

Dünya