Taliban'dan Afgan kadınlara bir yasak daha: Yüzleri açık gezemezler

Taliban'dan Afgan kadınlara bir yasak daha: Yüzleri açık gezemezler

Afganistan'da yönetimi ele geçiren terör örgütü Taliban, kadınlara yönelik yasaklar getirmeye devam ediyor. Taliban, kadınların dışarıda yüzleri açık gezemeyeceğini belirtti.

Temmuz ayında Afganistan'da yönetimi ele geçiren terör örgütü Taliban, kadınların özgürlüğünü kısıtlayan kararlar almaya devam ediyor.

Taliban, yeni yayınladığı kararnameyle kadınlara dışarıda yüzlerini örtme zorunluluğu getirdi. Taliban, yüzü ve vücudu tamamen örten burkanın Afgan kadınları için en uygun kıyafet olduğunu savundu.

Sözcü'de yer alan habere göre Ahlakı Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı'ndan bir sözcü, bu sabah Kabil'de düzenlenen basın toplantısında yeni kararnameyi açıkladı. Taliban yetkilisi, kadınların dışarıda yüzlerini örtmemesi halinde erkek akrabalarının hapse atılacağını ya da hükümetteki işlerinden kovulacağını belirtti.

Burka, Taliban'ın 1996'dan 2001'e kadar süren ilk iktidarı döneminde kadınlara yönelik baskının sembolü olmuştu. Ülkede birçok kadın dini nedenlerle başlarını örtse de özellikle şehirlerde yüz örtme uygulaması çok yaygın değil.

Taliban'ın martta ilkokul dışındaki kız öğrencilerin okula dönüşünü yasaklaması da uluslararası toplumda büyük tepkiye yol açmıştı. ABD, bu karar sonrasında Afganistan'daki ekonomik krizin hafifletilmesine yönelik toplantıları iptal etmişti.

Ülkede kadınların erkek akrabaları olmadan evden çıkmalarına da sınırlama getirilmişti.
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın