Tarihçilerden Suudi Arabistan’ın milli günü kutlamalarına tepki: OSMANLI'NIN YIKILMASINDA BÜYÜK ROL OYNADI

Tarihçilerden Suudi Arabistan’ın milli günü kutlamalarına tepki: OSMANLI'NIN YIKILMASINDA BÜYÜK ROL OYNADI

Suudi Arabistan Milli Günü Ankara’da kutlandı. Tarihçiler Osmanlı’nın yıkılmasında büyük rol oynayan Suudilerle kutlama yapılmasını ‘ikiyüzlülük’ olarak nitelendirdi.

Suudiler için Osmanlı’dan ayrılma anlamına gelen Suudi Arabistan Milli Günü’nün 92. yıl dönümü nedeniyle Ankara’da resepsiyon düzenlendi. Programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı. AKP’li yetkililer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i Osmanlı üzerinden hedef alan almıştı.

“YUNANİSTAN VE SUUDİ ARABİSTAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNLERİNE KATILMAK ÇOK DA FARKLI DEĞİL”

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre, Arap ayrılık süreci ile Yunan ayrılık sürecinin birbirinden çok farklı olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Hakkı Uyar, “Yunanistan ile Suudi Arabistan’ın bağımsızlık günlerine katılmak birbirinden çok farklı değil. Hem Arap hem de Yunan ayrılık süreci Osmanlı açısından çok can yakıcı idi. Arap ayaklanmalarının belirleyicilerinden biri Vahhabiliğin 18. yüzyılın ikinci yarısında doğmasıdır. İkincisi ise Arap milliyetçiliğidir. Her ikisinin de teşvikçisi başta İngiltere olmak üzere emperyalist ülkelerdir” dedi.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı’nın hem İngilizlerin hem de işbirlikçi/ayrılıkçı Arap ayaklanmalarının neticesinde tüm Arap coğrafyasını kaybettiğinin altını çizen Prof. Dr. Uyar, “Ortada İngiliz milletler topluluğuna benzer bir Osmanlı milletler topluluğu olmadığına göre, böylesi milli günlere katılmak pek de bizim açımızdan milli olmuyor. Umarım bir sonraki Diyanet İşleri başkanı, Rıfat Börekçi’nin izinden giden bir Diyanet işleri başkanı olur. Öncelikle kendi milli günlerimizi ihmal etmezler” ifadelerini kullandı.

“AYNI KİŞİLER SUUDİLER TARAFINDAN SONU HAZIRLANAN VAHDETTİN’İ ANARKEN DŞĞER YANDAN SUUDİLERİN MİLLİ GÜNÜNÜ KUTLUYOR”

Suudi aşiretlerinin Osmanlı’nın yıkılma sürecindeki yakıcı etkisine de değinen tarihçi Dr. Abdullah Kehale ise, “İngilizler, 1804’e kendi yarattıkları Vahhabi mezhebiyle desteklenen Suudi aşiretini Osmanlı’ya karşı ayaklandırdılar. Osmanlı’nın hatta Vahdettin’in sonunun gelmesinde önemli rol oynadılar. Bugün aynı kişiler Suudiler tarafından ayaklanmalarla sonu hazırlanan ve yürekten bağlı oldukları Vahdettin’i de anarken diğer yandan da Suudilerin mili gününü kutlayıp saygı duruşunda bulunmaktalar” dedi.

“AÇIK BİR İKİYÜZLÜLÜKTÜR”

Yeni Osmanlıcılık anlayışının bir dizi tarihsel çarpıtma ve güncel tutarsızlık üzerine kurulu olduğunu söyleyen tarihçi Sinan Meydan, “Bir taraftan Kurtuluş Savaşı’nda milli harekete karşı her kötülüğü yapan ve atalarının başkenti İstanbul işgal halindeyken İngilizlere sığınıp kaçan Vahdettin’e Osmanlı padişahı diye sahip çıkıyorlar. Diğer taraftan Osmanlı’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Suudi Arabistan’ın bağımsızlık gününü kutluyorlar” ifadelerini kullandı.

Güncel siyasette kin ve nefretle hareket edilemeyeceğini vurgulayan Meydan, “Ancak en ufak bir Osmanlı eleştirisini ‘Osmanlı düşmanlığı’ diye lanetleyen ‘Yeni Osmanlıcıların’, Arap ihanetini görmezden gelmesi, Arap devletinin bağımsızlık gününü kutlamaları açık bir ikiyüzlülüktür” dedi.