Tarikat yurtları olduğu gibi duruyor, Cumhuriyet'in ilk çocuk yuvası kapatılıyor!

Tarikat yurtları olduğu gibi duruyor, Cumhuriyet'in ilk çocuk yuvası kapatılıyor!

Cumhuriyet’in ilk çocuk yurdu olan Ankara’daki Atatürk Çocuk Yuvası haziran ayında kapatılacak. Yuva, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla açılmıştı. Kapatıldıktan sonra 39 dönümlük arazinin ve binanın...

Cumhuriyet’in ilk çocuk yurdu olan Ankara’daki Atatürk Çocuk Yuvası haziran ayında kapatılacak. Yuva, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla açılmıştı. Kapatıldıktan sonra 39 dönümlük arazinin ve binanın nasıl değerlendirileceği de henüz netleşmedi. Çocuk yuvası ve arazisinin rant ve yağma düzenine kurban edilmesinden korkuluyor.

Yurdu ziyaret eden yabancı devlet adamlarının armağan ettiği pek çok oyuncağın, orijinal beşiklerin ve çeşmelerin bulunduğu tarihi yurdun, müze olarak korunması talep ediliyor.

Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği Başkanı Abdullah Oskay, “Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası’nın, içindeki tarihi anıtlar nedeniyle müze olarak değerlendirilmesini ve geleceğe aktarılmasını istiyoruz. Tıpkı Ulucanlar Cezaevi gibi buraya da sahip çıkılmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Yazar ve şair Sunay Akın, yurtta bulunan eserlerin toplumun ortak hafızası olduğunu belirterek, “Böyle bir yeri yıkmak ya da başka şekilde kullanmak dünyanın pek çok yerinde müzeyi yok etmek demektir. Mekân çeşitli yenileme ve düzenlemelerle yurt olarak kullanılmalıdır. Yoksa nesli tükenen son kuşu öldürüp doldurmak gibi bir şey olur'' dedi.

GENEL