Tarım ülkesi Türkiye yeniden saman ithal edebilir!

Tarım ülkesi Türkiye yeniden saman ithal edebilir!

Saman fiyatlarındaki artış, hayvan besiciliği sektörünü ve üreticiyi zor duruma sokuyor. Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle sektörde sıkıntılar artmaya başladı. Fiyatların tüketicilere ve sofralara zam olarak yansıyacağı öngörülüyor

Türkiye’de hayvancılığın büyük bölümünün yapıldığı Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesinden “Saman’daki fiyat artışını durdurun” çığlıkları gelmeye başladı. Bölgedeki hayvan yetiştiricilerinden edinilen bilgiye göre, Diyarbakır bölgesinden alınan, kış öncesinde bölge hayvancılığı için yaşamsal önem taşıyan ve haziran ayında 650-700 TL arası olan samanın tonu 940 TL’ye kadar yükseldi. Fiyatlardaki bu artış, kırmızı et fiyatlarının da aynı oranda yükselmesine yol açacak. Hayvan yemindeki sıkıntı ise etin yanı sıra süt ürünleri; tereyağı, yoğurt ve her türlü peynire de yansıyacak. Üreticiler, et fiyatlarının artmasıyla ithalat yoluna gidildiğini, bunun yerine sorunun temeline inilmesi gerektiğini dile getiriyor.

CHP  Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kara borsaya düştüğü belirtilen saman fiyatlarındaki artışa dikkat çeken besicilerle görüştü. Yanlış tarım ve hayvancılık politikalarının yanı sıra fırsatçılar nedeniyle saman fiyatlarının 15 gün içinde yüzde 100 zamlandığını belirten Arık, saman fiyatlarının altın fiyatlarıyla yarıştığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenen Arık, “Üreticilerimizi stokçulara, karaborsacılara mahkum etmeyin. Gerekli önemleri bir an önce alın yoksa Türkiye yine saman ithal eden ülke olacak” diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN SAMAN İTHALATI

Türkiye 5 yıl aradan sonra 2017'de tekrar saman ithal etmeye başlamış ve Bulgaristan'dan ithal edilen yaklaşık 4 bin ton saman İzmir Limanı'na gelmişti.

Sığır ithalatında dünyada ikinci, Avrupa'nın ise lideri olan Türkiye, kırmızı et, damızlık, besilik ve kasaplık hayvan, küçükbaş hayvan, yem ham maddelerinden sonra 5 yıl aradan sonra tekrar saman ithal etmeye başlamıştı.

Türkiye ilk kez 2012 yılında saman ithal etmişti. İthalatın yapıldığı 2012'den bu yana tarımla ilgili konular gündeme geldiğinde "saman bile ithal ediyoruz" denilerek hayvancılık politikası eleştiriliyor. 

Hasat başladığında 40 kuruş olan samanın şuan da 80 kuruş olduğunu belirten besiciler ve hayvancılık sektörü temsilcileri, “Stokçular devreye girince fiyatlar yükseldi. Çok zorluk çekiyoruz. Hayvancılıkta en düşük maliyet olan samandı şimdi o da yükseldi. Yemin kilosu 1 lira samanın kilosu 80 kuruş. Bunun yanında tüm girdi maliyetlerimiz arttı. Hayvancılık yapamaz duruma geldik. Kışın saman fiyatları daha da yükselecek. Hayvan yemsiz olur ama samansız olmaz. Ama bu koşullarda severek içine doğduğumuz, severek yaptığımız işimizi yapamaz duruma geldik. Yetkililer bir an önce bu duruma bir çözüm bulsun” dedi

METE YARAR'IN SÖZLERİ GÜNDEM OLMUŞTU

Habertürk ekranlarına konuk olan Mete Yarar, "Türkiye'nin saman ithalatı koca bir yalandır." demişti ve gazeteci İsmail Saymaz ile aralarında sözlü tartışma yaşanmıştı. Programda Yarar'ın kendi kendini yalanladığı anlar gözden kaçmamıştı

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem