Tarım ve Orman Bakanlığı deprem bölgesinde yaklaşık 20 bin gıda denetimi gerçekleştirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı deprem bölgesinde yaklaşık 20 bin gıda denetimi gerçekleştirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgede görevlendirilen 1084 uzman personelle 19 bin 910 besin denetimi gerçekleştirmiş oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgede görevlendirilen 1084 uzman personelle 19 bin 910 besin denetimi gerçekleştirmiş oldu.

AA muhabirinin Bakanlıktan edinmiş olduğu bilgiye nazaran, "asrın felaketi" olarak vasıflandırılan 6 Şubat tarihindeki depremler sonrasında afetten etkilenen illere yurt içinden ve dışından yardımlar gelmeye devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı da başta gıdalar olmak suretiyle vazife alanına giren mevzularda lüzumlu denetimlerin yapılabilmesi amacıyla Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ'da 1084 kişilik hususi ekip görevlendirdi.

Ekipler, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Kızılay'ın yanı sıra gönüllüler tarafınca meydana getirilen yardımları da denetleyerek, herhangi bir sıhhat problemi yaşanmaması için çaba harcıyor.

Yurdun dört bir yanından yollanan besin malzemelerinin bulunmuş olduğu besin depolarının yanı sıra ekmek üretim bölgeleri, yiyecek dağıtım noktaları ve yardım tırları denetlenen bölgeler içinde bulunuyor.

İhbar ve şikayetler hızla değerlendiriliyor

Öte taraftan vatandaşlardan gelen suç duyurusu ve şikayetler de anında değerlendirmeye alınıyor.

Bu kapsamda Bakanlık tarafınca bölgede görevlendirilen 1084 görevli uzman personelle 19 bin 910 besin denetimi yapılmış oldu.

Gıda depolarında 4 bin 404, ekmek üretim yerlerinde 6 bin 330, yiyecek dağıtım noktaları ve çadır kentlerde 3 bin 439, yiyecek üretim yerlerinde (mobil mutfaklar dahil) 5 bin 5, yardım tırlarında 608, suç duyurusu ve şikayetler çerçevesinde 124 denetim gerçekleştirildi.

Denetimlerin illere nazaran dağılımına bakıldığında Adana'da 1243, Adıyaman'da 3 bin 399, Diyarbakır'da 999, Elazığ'da 84, Gaziantep'te 2 bin 597, Hatay'da 978, Kilis'te 792, Kahramanmaraş'ta 1430, Malatya'da 1220, Osmaniye'de 5 bin 441 ve Şanlıurfa'da 1727 denetim yapıldığı görüldü.

Bakanlık ekipleri yaklaşan ramazan ayını da dikkate alarak besin denetimlerine aralıksız devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.