Tarım ve orman bakanlığı tarafından 17 milyon liraya 297 hayvanın avlanması için ihale verildi

11’i yaban koyunu, 189 yaban keçisi, 27 ceylan ve 70 geyik olmak üzere toplamda 297 hayvanın avlanması için ihale ilanı verildi. Bunun yanında kınalı keklik, yaban tavşanı ve yaban domuzunu 10 yıllığına avlanması için ihale başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılının ilk 7 ayında Türkiye’nin dört bir yanında hayvanların avlanması için 21 ihaleye çıktı.İhalelerin toplam bedeli ise 17 milyon 145 bin 42 lira 48 kuruş.

HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan ihaleye çıkarılan kuşların av ihalelerinde elde edilecek gelirin çok daha üstünde ekonomik kazanç sağladığını belirterek, "Zirai mücadele için senede 2 milyar dolar harcanıyor... Oysa bıldırcın, çil, keklik gibi av hayvanlarının çoğaltılmasıyla sağlıklı biyolojik mücadele mümkün" dedi.

"MESELE SADECE PARA MESELESİ DEĞİL"

Verileri değerlendiren Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, ihaleler kapsamında kuşlar da olduğunu söyleyerek, “Kuşların popülasyonundaki azalma doğanın dengesini değiştiriyor. Zirai mücadele için senede 2 milyar dolar harcanıyor. Fare için 8 tona yakın çinko sülfat, 350 bin ton da süne ve kımıl mücadelesi için sarf ediliyor ve insanlar için zararlı. Oysa bıldırcın, çil, keklik gibi av hayvanlarının çoğaltılmasıyla sağlıklı biyolojik mücadele mümkün.

Olaya ekonomik açıdan bakılacak olsa bile ihalelerden elde edilecek 17 milyon lira ile zararlarla mücadele için harcanan 2 milyar doların da yetkililer tarafından teraziye vurulmasını öneriyoruz” diye konuştu. Bakanlığın nesli tükenmekte olan hayvanlar için de ciddi miktarda para harcamak zorunda kaldığının altını çizen Sayılgan, şunları aktardı: “Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ceylanların yerine yenisini koyabilmek için ceylan üretme merkezine 2012-2017 yılları arasında 718 bin lira, kelaynak üretme merkezine 2 milyon 962 liralık masraf yapılmış. Üstelik avcılıktan elde edilen gelir ile doğanın sağladığı yaşamsal imkanlar arasında uçurum var.

Mesele sadece para meselesi değil. İnsanlar ve hayvanlar için varoluş meselesi. Bir hayvan türü yok olduğu zaman zincirleme bütün ekosistem etkilenir. Paranın yenilebilir bir şey olmadığını acı şekilde tecrübe edeceğiz. ” Sayılgan; diplomatlar, uluslararası kuruluş temsilcileri ve devlet misafirlerine ücretsiz avlanma imkanı sağlandığını da vurgulayarak, “İsminde doğa kelimesi geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün görevi bu ülkenin yaban hayatını korumak. Bu ülkenin yaban hayvanlarını yabancı misafirlere bu hayvanların canını sunmak olmamalı” dedi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 21 İHALE YAYINLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de 17 yaban keçisi, Sivas’ta 11 yaban keçisi, Malatya’da 2 yaban keçisi, Kahramanmaraş’ta 3 yaban keçisi ve yine Kahramanmaraş’ta 2 kızıl geyik olmak üzere toplam 35 hayvanın avlanması için ihaleye çıktı. Gelen tepkilerin ardından ihale iptal edildi. Tarım Ve Orman Bakanlığı Eskişehir Şube Müdürlüğü, 18 adet kızıl geyik için ihaleye çıktı, Eskişehir 1. İdare Mahkemesi ihalenin yürütmesini durdurdu.

Bakanlığın hayvanların avlanması için çıktığı diğer ihaleler şöyle:

Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü, Adana, Hatay, Kayseri, Mersin ve Niğde’de 97 adet yaban keçisinin, Tarım ve Orman Bakanlığı Kahramanmaraş Döner Sermaye İşletmesi, Kahramanmaraş’ta 2 kızıl geyik ve 3 adet yaban keçisinin,

Tarım ve Orman Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğü, Çorum’da 4 kızıl geyiğin,

Tarım ve Orman Bakanlığı Antalya Şube Müdürlüğü, Antalya’da 10 yıllığına yaban domuzunun,

Tarım ve Orman Bakanlığı Adıyaman Döner Sermaye İşletmesi, Adıyaman’da 11 yaban keçisinin,

Tarım ve Orman Bakanlığı 3.Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa’da 9 ceylanın,

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Afyon Şube Müdürlüğü, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir’de 35 kızıl geyiğin, Ankara Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü, Başkent’te 3 kızıl geyik, 1 yaban koyunun,

Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Muğla Şube Müdürlüğü, 25 yaban keçisinin,

Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Bolu Şube Müdürlüğü, Bolu’da 6 kızıl geyiğin, Tarım ve Orman Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü, Konya ve Karaman’da 10 yaban koyunu ve 8 yaban keçisinin,

Tarım ve Orman Bakanlığı Adıyaman Döner Sermaye İşletmesi, Adıyaman’da 11 adet yaban keçisinin,

Tarım ve Orman Bakanlığı 3.Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa’da 18 ceylanın,

Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü, Erzurum’un 10 yıllığına kınalı keklik ve yaban tavşanın avlanması için ihaleye çıktı.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.