Tartışmalı sosyal medya düzenlemesi: 'Sansür Yasası' Meclis'te

Tartışmalı sosyal medya düzenlemesi: 'Sansür Yasası' Meclis'te

İktidar tarafından ‘‘Dezenformasyon Yasası’’ olarak tanımlanan, gazeteci örgütlerinin "Sansür Yasası" olarak nitelediği yasa teklifi Meclis’in ilk gündem maddelerinden biri oldu.

Bu düzenlemeyle TCK’ya “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu eklenerek, 1-3 yıl arasında hapis öngörülüyor.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine bugün başlanan “Sansür Yasası’nın” ilk iki maddesi kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu'nun ilk gündemi büyük eleştiri alan ‘sosyal medya' düzenlemesi oldu. AKP-MHP milletvekilleri tarafından hazırlanan ve 15 Haziran'da Adalet Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilen teklif, Genel Kurul'da ele alındı. Yasanın ilk iki maddesi kabul edildi.

40 maddeden oluşan teklifi ile TCK'ya yeni bir madde ekleniyor. “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla kamu barışını bozma” gibi gerekçelerle ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' şeklinde yeni bir suç tanımı getiriliyor. Bu suçu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Meclis Adalet Komisyonu'nda teklif görüşülürken Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi İhsan Baştürk de bu düzenlemeye karşı çıkmıştı.

Milletvekilleri ve gazeteciler teklifi protesto etti

AKP ve MHP’nin TBMM’ye sunduğu “sansür yasa teklifi” bugün Meclis Genel Kurulu’na gelecek. Bugünkü birleşimin açılışında 10 basın meslek örgütü temsilcisi de yasayı protesto etmek için siyah maskeler takarak basın locasına girdi.

Bu sırada CHP milletvekilleri de gazetecileri alkışlayarak, ellerindeki “Sansür yayasına hayır. Basın ve ifade özgürlüğü istiyoruz. Anayasa’ya aykırı yasa geri çekilsin. ‘Yalan haber’ kime göre, neye göre” yazılı dövizleri açarak destek verdi.

"Gazeteciler haber yaparken sansür ve oto sansüre maruz kalacak"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun ilk gündem maddesini oluşturan yasa teklifi ile ilgili T24 Youtube kanalına konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve DİSK Basın-İş Bölge Temsilcisi Turgut Dedeoğlu, yasa teklifinin sansürden daha öte olduğunu belirterek halkın bilgi alma hakkını engelleyebileceğini ayrıca gazetecilerin de haber yaparken sansür ve oto sansüre maruz kalmasına neden olacağını söyledi. 

Yasa teklifini 12 Eylül Anayasası'na benzeten Dedeoğlu, "Tümüyle yanlış bir yasa. Düzeltilecek bir tarafı da yok. Onun için biz tümüyle karşı çıkıyoruz. İllaki bir yasa çıkartılacaksa bunun  basın meslek örgütleri ve hukukçular tarafından tartışılıp düzenlenmesi gerekir" dedi.