Tayland'da cesetlere tapan grubun lideri yakalandı

Tayland'da cesetlere tapan grubun lideri yakalandı

Tayland’da polis, cesetlere tapan ve hastalıkları tedavi ettiğine inandıkları idrarla balgam içen grubun lideri Thawee Nanra’yı tutukladı.

Tayland’ın kuzeydoğusunda yer alan Chaiyaphum şehrinin ormanlık bölgesinde yaşayan 75 yaşındaki Nanra’nın sazlıklardan yapılmış evine baskın düzenlenen baskında cesetlere tapan ve hastalıkları tedavi ettiğine inanan grubun lideri gözaltına alındı. The Guardian’ın haberine göre üstsüz ve beyaz sakallı Nanra polis aracına götürülürken müritler yetkililere saldırdı.

Yetkililerin evde 11 kişinin cesedini bulduğu bildirilirken cesetlerin, Nanra’nın takipçilerine ait olduğu düşünülüyor.  Chaiyaphum Valisi Kraisorn Kongchalad, Thawee’nin 10’dan fazla müridinin onunda birlikte yaşadığını söyledi.

LİDERLERİNİN İDRAR VE BALGAMINI ŞİFA SAYIYORLAR

Müritlerin yetkililere Nanra’nın idrarının ve balgamının şifalı olduğuna inandıklarını söylediği belirtildi. Kraisorn bu tip eylemlerin modern zamanlarda hâlâ devam ettiğini öğrendiğinde şoke olduğunu söyledi. Vali yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 

“Böyle bir batıl inancı sahiplenenlerin olduğunu görmek epey rahatsız edici. Ancak bu artık sadece kişisel bir inanç meselesi değil. Elimizde cesetler var ve bu kişilere dair gerçekleri ortaya çıkarmak için tüm kurumlarla birlikte çalışmamız gerekecek.”

Tayland’ın büyük bir çoğunluğu Budizm’e inanıyor. Ancak birçok kişi de Budizm’in dışında inançlara sahip. Yetkililer Nanra’nın evinin gözden uzak bir yerde olması nedeniyle fark edilmeden 4 yıl boyunca orada yaşadığını ifade ediyor.

Grubun insanlardan uzak yaşamı Nanra’nın müritlerinden birinin kızının bir sosyal medya fenomeni aracılığıyla yaşananları ifşa etmesinin ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya