Tayvan'dan Çin'in birleşme planına tepki: Yalnızca Tayvanlılar, Tayvan'ın geleceğini belirleyebilir

Tayvan'dan Çin'in birleşme planına tepki: Yalnızca Tayvanlılar, Tayvan'ın geleceğini belirleyebilir

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından ABD-Çin-Tayvan üçgeninde artan siyasi gerilim devam ediyor.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Çin'in önerdiği "Tek Ülke, İki Sistem" planını reddettiklerini açıkladı.

Çin'in yayımladığı "Tayvan Sorunu ve yeni dönemde Çin'in birleşmesi" raporuna ada ülkesinden tepki geldi. Tayvan Dışişleri Bakanı Sözcüsü Joanne Ou, düzenlediği basın toplantısında, "Yalnızca Tayvanlılar, Tayvan'ın geleceğini belirleyebilir" dedi.

Çin: Tayvan ile birleşmek "tarihi bir görev"

Çin'in 2000 yılından sonra Tayvan ile ilgili yayımladığı ilk hükümet raporunda ada ülkesi için "Tek Ülke, İki Sistem" çözümünü önermişti. Tayvan ile birleşmenin Çin Komünist Partisi için "tarihi bir görev" olduğu belirtilerek "Tayvan sorununun çözümünün ve Çin'in birleşmesinin Çin'deki herkesin ortak amacı" ifadesi kullanılmıştı.

Ayrıca, ABD'nin Çin'i çevrelemek için Tayvan'ı kullandığının altı çizilen raporda "Birleşmenin, Tayvan'ın başka bir yabancı güç tarafından işgalinin önüne geçebilecek tek çözüm" olduğu iddia edildi.

Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çin, Tayvan adasından etrafındaki 6 farklı bölgede, 4-7 Ağustos tarihleri arasında askeri tatbikatlar yapmıştı. Tayvan, Çin'in işgale hazırlık yaptığını öne sürerken; Pelosi ise "Çin'de gördüğümüz şey, Tayvan'a yönelik baskıların normalleştirilmeye çalışıldığı. Bunun olmasına izin veremeyiz. Çin'in Tayvan'ı izole edemeyeceğini söylemek ve dostluğumuzu göstermek için Tayvan'a gittik" diye ifade etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya