TBMM İdlib için kapalı toplandı… Tutanaklar 10 yıl gizli kalacak

TBMM İdlib için kapalı toplandı… Tutanaklar 10 yıl gizli kalacak

İdlib'deki gelişmelerin ele alınacağı TBMM Genel Kurulu kapalı oturumu Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Oturumun tutanakları 10 yıl gizli kalacak.TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında...

İdlib'deki gelişmelerin ele alınacağı TBMM Genel Kurulu kapalı oturumu Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Oturumun tutanakları 10 yıl gizli kalacak.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında açıldı. Oturumda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Grup Başkanı Naci Bostancı da hazır bulundu.

Meclis Başkanı Şentop oturumu açtıktan sonra, İdlib’deki gelişmelerle ilgili iki bakanın Meclis’i bilgilendirmesini içeren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazısını okudu. Yazının ardından AKP’nin görüşmenin kapalı yapılması yönünde önergesi oylanarak kabul edildi. Daha sonra kapalı görüşme hazırlıkları için birleşime 5 dakika ara verildi.

Arada Meclis Genel Kurulu salonunda milletvekilleri dışında sadece sağır ve dilsiz kavaslar kaldı. Bu oturumların tutanaklarının her 2.5 dakikası başka bir stenograf tarafından tutuluyor. Böylece her stenograf salona giriş çıkışıyla birlikte konuşmaların sadece 7.5 dakikasını duyabiliyor. Normal zamanlarda birden fazla kişinin yaptığı tutanakları birleştirme işlemini Tutanak Müdürü yapıyor. Birleştirilen tutanaklar bir zarfa konarak hazır bulunan katip üyeler tarafından mumla mühürleniyor ve Tutanak Müdürü’nün odasındaki kilitli kasaya konuluyor. Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar açılmayan ve kilitli kasada tutulan 43 gizli tutanak bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika