• TCDD daire başkanlarının adı yolsuzlukla anılan Şahbandarov’la samimi ilişkileri

  Nazlı Eda Piyade

  Haziran ayında kurulan MFA isimli bir şirketin yetki belgesi olmadan TCDD’nin taşımacılık faaliyetlerini yürüttüğü ortaya çıktı. Şirketin AKP döneminde hızla büyüyen Pasifik İnşaat’ın sahibi Fatih Erdoğan ve adı birçok yolsuzlukla anılan Türk Ahıskalılar Derneği Başkanı İslam Şahbandarov’la ilişkili olduğu öne sürüldü.

  Melih Gökçek’in belediye başkanı olduğu dönemde TOKİ’den bedelsiz arsa alarak inşa ettiği lüks AVM’nin açılışını dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’a yaptıran, eşi AKP Ankara Milletvekili olan Fatih Erdoğan’ın şirketinin hat üzerindeki taşımacılıkta “etkin” olduğu öğrenildi.

  İNDİRİMLİ TAŞIMACILIK

  Pasifik İnşaat’ın usulsüz girişimlerinin dikkat çekmesinin ardından 2019 yılının Haziran ayında MFA isimli paravan şirket kuruldu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ise 1 yıllığına Osman Köse seçildi.

  TCDD’nin söz konusu şirkete Özbekistan-Kazakistan- İran Demiryolları hattındaki ihracat için ton/km başına 0.015 Euro uyguladığı, yine kendileriyle anlaşmalı başka bir şirket olan Lonca Madenciliğin 50 bin ton taşıma protokolü olmasına rağmen 0.025 Euro’dan taşıma yaptırıldığı ortaya çıktı. Kimse için uygulanmayan indirimin MFA isimli şirkete uygulanması ise dikkat çekti.

  ONAY ALINMADAN TAŞIMACILIĞA BAŞLIYOR

  22 Kasım’da Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından gönderilen yazıda, MFA şirketine Karabük’ten İran’a katran taşıması kapsamında 10 adet sarnıç vagon verildiği görülürken, şirketin yetki belgesi ve sigorta poliçeleri için Bakanlığa başvuruda bulunduğu ve onay sürecinin halen devam ettiği de ortaya çıkıyor.

  Oysa yine TCDD Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy ve Genel Müdür Yardımcısı Erol Arıkan tarafından Ocak ve Temmuz aylarında gönderilen yazılarda taşıma belgesi yetkisi olmayan şirketlerin taşıma yapamayacağının bildirilirken MFA isimli şirketin henüz onay süreci devam ederken bu taşımaları yapması merak uyandırıyor.

  Öte yandan, bir Daire Başkanı ve 3 yardımcı kadrosunun Ankara Adliyesi tarafından TCDD Taşımacılık A.Ş.’ye memur statüsünde görevlendirildiği, taşıma görüşmelerinde Pasifik Euro Asya ve MFA şirketlerine yönlendirme yaptığı da öne sürülüyor.

  TCDD’nin İran hattındaki taşımacılık faaliyetlerinde “etkin” isimlerinden bir diğeri de Türk Ahıskalılar Derneği’nden, hakkında yolsuzluk iddialarıyla uzaklaştırılan eski dernek başkanı İslam Şahbandarov.

  AKP’Lİ İSİMLERLE YAKIN İLİŞKİLER

  Erdoğan’ın da içinde olduğu AKP’li isimlerle samimi görüntüler veren Şahbandarav’un, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve Bilal Erdoğan’la yakın ilişkileri olduğu görülüyor. Herhangi resmi bir yetkilendirmesi olmayan Şahbandarov, TCDD’nin uluslararası toplantılara katılıyor.

  Daha önce, Ahıska Türkleri Amerika Konseyi Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada Şahbandarov’un Ahıska Türkleri adına 10 yıl sonra tapusu verilmek üzere 1 dolara dernek binası aldığı, dernek masrafları için Ahıska Türklerinden 20 bin dolar toplayarak aldığı TIR’ı eşinin şirketi üzerine yaptırdığını söyleyerek Şahbandarov’u ifşa etmişti.

  AHISKA TÜRKLERİNDEN ŞAHBANDAROV AÇIKLAMASI

  Ahıska Türkleri yaptıkları açıklamada, İslam Şahbandarov’u şöyle anlatmıştı:

  “1- Ohıo Daytonta yaşayan Ahıska Türkleri için, Başkanı olduğu derneğine Belediyeden Ahıska Türkleri adına 10 yıl sonra tapusu verilmek üzere 1 dolara Dernek hizmet binası almış,

  A-Dernek Masraflarını karşılamak için bir TIR alınmasına karar verilmiş, halktan 20 bin dolar toplanmış, fakat; alınan TIR eşinin şirketi üzerine alınmış, aile şirketine bir kazanç daha eklenmiştir.

  B-Dernek binasında Fetöcülerin kullanımı karşılığında, fetöcülerle halı,mobilya ve para karşılığında anlaşılmış, fetöcülerin teklif ettiği 400 bin dolar’da anlaşamayınca fetöcülerde, onların dernekte ki abileri de ayrılmışlardır.

  C-Aynı yıl ( 2012) Ramazan için diyanetten hoca istenmiş Celal ŞAHİN hoca görevlendirilmiş, Bu dönemde, Büyükelçilik kanalıyla Dernek binasının gider ve tamiri için 300 bin dolar alınmış, ayrıca grand olarak da yine dernek için Amerika’da ki yardım kuruluşundan 124 bin dolar almıştır.

  D-Bu bir yıllık süre içerisinde görevlendirilen 2 din görevlisi bu kişinin şikayeti üzerine görevlerinden çekilmişlerdir.( Gelen paraların nerelere harcandığını sordukları için) Daha sonra gelen kadrolu Din görevlisini de iftiraları ile uzaklaştırmıştır.

  2-Dernek olarak talep edilen 250 bin dolarlık 4800 kişilik mezar yerini Riverside Belediyesi, halk adına bir hizmet olduğu için yarı fiyatına 125 bin dolara vermiş, mezarlık hisseleri halka satılmış fakat bugün Üyelerin kendine ait mezar yerlerine başka cenazeleri devretmesine izin vermememiştir. Bunun dışında olanları yetim öksüz yaşlı sahipsizde olsa bir başkasına devredilmesine izin vermemekte, bunun karşılığında ekstra fahiş paralar istemektedir.
  Ayrıca; mezarlıktan Pakistanlılara da mezar yeri satmış, buradan elde edilen 60 bin doların da hesabını vermemiştir.

  3- Rusya’dan Göçmen olarak gelecek Ahıska Türklerinin ev sahibi olmaları için Dayton Yerel Yönetimince verilen 100 ün üzerinde müstakıl evler İslom SHAKBANDAROV tarafından başka şirketler üzerinden çok ucuz fiyatlara alınarak, şahsını mülk sahibi yapmış, kiraya vererek bir rant kapısı açıldığı bilgisi bizlere ulaştırılmış, şu an itibariyle eşinin şirketi üzerine ( OMNI INVESTMENT GROUP LLC ) 22 evin alındığı ve kiraya verildiği tesbit edilmiştir. Bu konuda resmî kurumlarla detaylı çalışmalarımız devam etmektedir.

  4-Rusya’dan Ahıska Türklerini Amerika’ya göçmen olarak getirilmesi için,Amerika’da yaşayan Ahıska Türklerinden aile başı 500 $ para toplamış, 5 Şubat 2014 de Amerikalı yetkililerden aldığı yazıda bu göçmenlik işinin olmayacağını bildirildiği halde Martın sonuna kadar kimseye söylememiş ve bölgelerde gezip para toplamaya devam ederek 253 bin dolar rant elde etmiştir.

  5-YTB nın finanse ettiği 8 eyalette yapılan Miko Show konserlerinin bilet satışından rant elde etmiş, özellikle Denver’ daki programı ise Fetöcülerin yerinde yapmıştır.

  6-Bölgede açılan 300 üyesi olan 150 öğrencinin eğitim verdiği Dayton Osmangazi Camii yöneticilerini yerel yönetime öğrencileri dövüyorlar diye karalamak adına mahkemeye vermiş, Osmangazi Derneği yöneticileri ve din görevlileri hakkında medya kanalı ile iftiralar ve karalama kampanyası yapmış ve yapmaya devam etmekte olup, yerel yönetimler nazarında halkımızı karalamıştır.

  7-Belediyenin programı ile 10 yıllık kullanma hakkı ve sonun da bedava 1 dolara alınacak Dernek Hizmet binasını Diyanet vakfına 831 bine satmış, bundan İslom SHAKBANDAROV büyük rant elde etmesine rağmen sattığı binada hala yönetici olarak , hiç bir seçim dahi yapmadan aile şirketini ve şerrini buradan yaymaya devam etmeye devam etmektedir.

  8-Bu kadar yaptığı usulsüzlüğe rağmen, utanmadan kendisi dışında olanları hain olarak gösteren, kontrol edilemez hırsıyla, Dayton Ohıo ‘da insanları tehdit, bıçakla yaralama, iftiralar devam etmektedir. Maalesef yaptıkları Ohıo Dayton’da Türk milletini karalamaktan başka bir işe yaramamıştır.”