Tekel Bayileri Platformu Başkanı'na 'alkollü fotoğraf' cezası

Tekel Bayileri Platformu Başkanı'na 'alkollü fotoğraf' cezası

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş'a, alkollü içkilere zamları markalara göre duyurması ve sosyal medya hesabından yayınladığı fotoğrafta bira markasının görünmesi gerekçesiyle ceza kesti.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Aybaş, zamları olduğu gibi cezayı da sosyal medya hesabından şu şekilde paylaştı;  "Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan biraz önce tebligat geldi tütün ve alkollü içkiler fiyat paylaşımı son tüketici ile paylaşım yapmanın yasak olduğu gerekçesi ile reklam yaptığım kanaati oluştuğundan 50 bin TL ile 250 bin TL arası idari para cezası kesilecek. Cimere şikayet nedir? İçki içerken bardağın üzerinde içki firmasının ismi logosu olması dahi ceza gelen tebligatta ekte sunulmuştur."

Yönetmeliği ihlal ettiği öne sürüldü

Aybaş’ın 31 Temmuz'da sosyal medya hesabından “Köyde erken kalkıyor insan, sabah birası candır ” notuyla paylaştığı içkili fotoğraf, 9 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet edildi. Bunun üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Tütün ve Alkol İdaresi Başkanlığı, fotoğraf ve zam duyurularını gerekçe göstererek Aybaş’a tebligat gönderdi. Başkanlık, Aybaş’ın ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü ’ hakkındaki kanunu ve ‘Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar ’ hakkındaki yönetmeliği ihlal ettiğini iddia etti

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem