Temassız ödemede yeni dönem: Amazon One

Temassız ödemede yeni dönem: Amazon One

Dünya üzerinde yerleşmiş alışkanlıkları bir anda parçalayan Koronavirüs salgını, temassız ödeme seçeneğinde yeni fikirlerin ortaya konmasını zorluyor. Teknoloji devi Amazon ise duyurduğu yeni cihazıyla temassız ödeme seçeneğine yeni bir soluk getiriyor.

AVUÇ İÇİ TANIMA TEKNOLOJİSİ KULLANILACAK

Temassız ödeme seçeneğine yenilikçi bakış açısı getirmek isteyen Amazon, Amazon One ile insanlara daha rahat bir ödeme biçimi sunmayı planlıyor. Amazon’un duyurduğu biyometrik bir cihaz olan Amazon One, avuç içi tanıma teknolojisini kullanarak el hareketleriyle ödeme seçeneği sunuyor. Daha önce görülmemiş bir ödeme seçeneği sunan cihaz avuç içinizin ve damarlarınızın desenlerini tarayarak kişiye özel bir imza oluşturuyor.

CİHAZ YAKINDA DENENECEK

Seattle’daki iki Amazon Go mağazasında denenecek olan Amazon One, önümüzdeki aylarda daha fazla Go mağazasında kullanıma sokulacak. Amazon’un hedefi kendi mağazalarının dışında da bu teknolojiyi kullandırmayı benimsetmek.

DİĞER ALTERNATİFLERDEN DAHA AZ ZARARLI

Amazon’un yaptığı açıklamada “yüz tanıma” gibi bazı biyometrik alternatiflerden daha az zararlı olarak düşünüldüğü için avuç içi tanımayı seçtikleri belirtilirken “Avuç içi kullanmak müşterilerin bu hizmeti ne zaman ve nerede kullandıklarının da kontrolüne sahip olmasını sağlıyor” ifadelerine yer verildi.

İSTERLERSE VERİLERİNİ SİLDİREBİLİRLER

Bu sistemi önemli kılan özelliklerden bir diğeri ise cihazı kullanmak için herhangi bir Amazon hesabına ihtiyacınız olmayacak. Amazon’a göre müşteriler ellerini cihaza kaydettirmesi yeterli. Daha sonra kredi kartı bilgileri eklenecek.

Müşteriler hizmeti iptal etmeyi seçerlerse avuç içi verilerinin silinmesini isteyebilecek. Şirket de Amazon One’a kaydolan biyometrik verilerin silinmesini sağlayacak.

Bilim Teknoloji