TFF’den 23 yaş üstü futbolcular için karar: Maçların yüzde 10'unda forma şansı bulamazlarsa sözleşmeyi feshedebilecek

TFF’den 23 yaş üstü futbolcular için karar:  Maçların yüzde 10'unda forma şansı bulamazlarsa sözleşmeyi feshedebilecek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önemli bir karara imza attı. TFF’nin aldığı yeni kararla birlikte 23 yaş üstü futbolcular, takımının maçlarının yüzde 10’unda forma şansı bulamazsa sözleşmesini feshedebilecek.

Süper Lig takımları yeni sezon öncesi hazırlıklarını sürdürürken transfer çalışmaları da devam ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nda tarihi bir değişikliğe imza attı.

SÖZLEŞME FESİH HAKKI

Salim Manav’ın haberine göre, TFF’nin aldığı yeni kararla birlikte oynatılmayan futbolculara sözleşme fesih hakkı verildi. TFF internet sitesinde yayınlanan statünün “Futbolcunun Fesih Hakkı” başlıklı 28. Madde’nin 5. fıkrası şöyle:

“23 yaş üstü bir profesyonel futbolcu, sezon sonunda, kulübünün oynadığı resmi müsabakaların % 10’undan daha azında görevlendirildiği takdirde sözleşmesini sportif haklı sebeple feshetme hakkına sahip olabilir. Böyle bir fesih, futbolcunun durumu ve somut olayın şartları göz önüne alınarak değerlendirilir.”

EN AZ 4 MAÇTA FORMA GİYMEK ZORUNDA

Süper Lig’de 19 takım bulunuyor. Yani bir takım 36 hafta rakipleriyle karşı karşıya gelecek. Türkiye Kupası’nda da en az 1 maç yapmak zorunda kalacak kulüplerin minimum yapacağı maç sayısı 37 olacak. Bu kurala göre, kulüpler kadroda bulunan 23 yaş üstü bir futbolcuya en az 4 maçta şans vermezse, futbolcu kontratını feshetme şansına sahip olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor