The Guardian, Ürdün'deki darbe girişimindeki ayrıntıları açıkladı

The Guardian, Ürdün'deki darbe girişimindeki ayrıntıları açıkladı

The Guardian gazetesi, Ürdün'de meydana gelen darbe girişiminde Donald Trump'ın damadı Jared Kushner ve Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın rolü olduğunu yazdı.

Ürdün'de geçtiğimiz ay Kral Hüseyin'in en büyük oğlu ve Kral 2. Abdullah'ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin ile 20 kişinin "ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle" gözaltına alınmış ve ülke gündemi darbe iddiaları ile meşgul olmuştu.

The Guardian'da yayımlanan "Ürdün’ün en yakın müttefikleri kralını devirmek için plan mı yaptı?" başlıklı yazıda ise yeni iddialara yer verildi. Yazıda, Donald Trump'ın ABD Başkanlığı seçimini kazanmış olması durumunda Ürdün'ün en yakın müttefikleri tarafından körüklenen daha büyük bir komplonun içerisinde olacağı belirtildi.
Biden yönetimindeki yetkililerin Ürdün'ün çıkarlarının ikinci bir Trump hükümetinde parçalanacağından korktuğunun yer aldığı yazıda, Trump'ın liderliğinin Ürdün için "zaiyat" olabileceği ifade edildi.

Trump'ın damadı darbe girişimiyle bağlantılı?

Bölgesel yetkililer, darbe girişimi ile Trump'ın damadı Jared Kushner bağlantı olabileceğini söylüyor. Bu bağlantının ise destekçisi Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman.

Prens Hamza neyle suçlanıyor?

Prens Hamza aleyhindeki suçlamalar üç önemli olayı kullanarak destek toplaması etrafında gelişiyor: Mart ayında Salt kasabasındaki bir hastanede oksijen kesintisi sırasında ihmalden kaynaklanan yedi kişinin ölümü; İsrail ile Filistinliler arasındaki 1968 savaş ve yaklaşık on yıl önce Ürdün gençlik hareketinin doğuşu.

Ne olmuştu?

Kral Hüseyin'in en büyük oğlu ve Kral 2. Abdullah'ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin ile 20 kişinin "ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle" gözaltına alındı. Prens Hamza bin Hüseyin'in ev hapsine alındığı ve diğer gözaltında olan 20 kişinin Ürdün'ün güvenlik teşkilatından kişiler olduğu söylendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya