Thodex'in kurucusu için kırmızı bülten

Thodex'in kurucusu için kırmızı bülten

Thodex adlı kripto para borsası üzerinden 2 milyar dolar dolandırıcılık yaptığı tespit edilen Faruk Fatih Özer için kırmızı bülten çıkarılması adına girişimde bulunuldu.

Anadolu Ajansında yer alan son dakika bilgisine göre; İstanbul Anadolu başsavcılığı, yurt dışına giden Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılması için harekete geçti.

Savcılık, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarına ‘kırmızı bülten’ yayımlanması ve Arnavutluk’ta geçici olarak tutuklanmasına yönelik talep evrakı iletti.

Emniyetten yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

Arnavutluk'a kaçan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih ÖZER hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 22.04.2021 tarihi akşam saatlerinde Genel Müdürlüğümüze kırmızı bülten talebinin iletilmesi üzerine İnterpol nezdinde işlemler derhal başlatılmış ve 23.04.2021 tarihi saat 10.00 itibariyle kırmızı bülten çıkarılmıştır.

 

Ayrıca kırmızı bülten işlemleri yürütülürken söz konusu şahsın yakalanması ve gözlem altına alınması için dün gündüz saatlerinde Emniyet Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Aktaş Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü ile, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu da yine dün akşam saatlerinde Arnavutluk İçişleri Bakanı Sn. Bledar Cuci ile telefon görüşmesi yapmışlardır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu sabah saatlerinde de 8 ilde eş zamanlı olarak operasyon başlatılmış ve Thodex ile irtibatlı 78 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Operasyonlarda 62 kişi yakalanarak gözaltına alındı, 16 şüpheli ise hâlâ aranıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kripto Para