Ticaret Bakanı açıkladı: Otomobil satışına '6 ay ve 6 bin kilometre' şartı getiriliyor

Ticaret Bakanı açıkladı: Otomobil satışına '6 ay ve 6 bin kilometre' şartı getiriliyor

Otomotiv sektöründe artan fiyatların önüne geçebilmek için yeni bir düzenleme yapılmasına yönelik karar alındı.

Sıfır kilometre araç satışı için düzenlenen yeni uygulama hakkında bilgi veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş. "İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak" dedi. Muş, "İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız." ifadelerini kullandı.

Otomotiv sektöründe artan fiyatların önüne geçebilmek için yeni bir düzenleme yapılmasına yönelik karar alındı. Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yönetmeliğin hazır olduğunu belirterek "İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak" dedi.

‘Yönetmelik hazırladık’
Muş, şirketlerin, galerilerin ve rentacar’ların aldıkları sıfır aracın hemen satımına kısıtlama getireceklerini açıkladı.

Muş,

“Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece.

Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız”

diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv