Time Dergisi'nden Kaftancıoğlu röportajı

Time Dergisi'nden Kaftancıoğlu röportajı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Time'da çikan haberinde siyasetteki yolculuğu anlatılıkrken, Erdoğan'ın neden ona karşı öfkeli olduğu da anlatıldı.

Joseph Hincks imzalı Time'da bugün yer alan haberden satır başları şöyle:
- Kaftancıoğlu yakın zamanda hapse atılacağını söylüyor.
- Freedom House'da araştırma stratejisi direktörü ve Türkiye uzmanı Nate Schenkkan'nın yoruma yer veriliyor. “Kaftancıoğlu AKP'yi iki kez kaybettikleri bir kampanya yürüttü. Hapis cezası bunun intikamı.
- Biden başkanlığındaki ABD yönetiminin insan hakları ve özellikle Kaftancıoğlu davasını yakından takip edileceği haberde belirtiliyor.
- Kaftancıoğlu'nun da tıpkı Erdoğan gibi Karadenizli (Ordu) olduğu vurgulanıyor. Öğretmen baba ve ev hanimi anne tarafından Atatürk ilkeleri öğretilerek büyütüldüğü anlatılıyor.
- Bir sonraki parafrafta ise Erdoğan'ın Osmanlı İmparatorluğu ihtişamını yeniden kurmayı hedeflediğini, ayrıca Türkiye'de Erdoğan ile ilgili eleştireler içinde Padişah benzetmesi yapıldığı belirtiliyor.- Kaftancıoğlu'nun 1999 yapımı The Matrix filmindeki Trinity'e benzetildiğini yazılmış.
- Kaftancıoğlu'nun CHP içindeki tabulura karşı duruşu öne çıkarlmış.
Örneğin, başörtüsü yasağına karşı olup eylemlere katılması ve 1915 olayları için söyledikleri örnek verilmiş.
- Kaftanioğlu’nun ofis duvarlarında Atatürk ve CHP Genel Başkanının portrelerinin yanı sıra
İstanbul'daki Gezi Parkı'ndaki 2013 hükümet karşıtı protestolar sırasında kırmızı elbiseli genç bir kadın
fotoğrafı var.
gezi-kirmizili-kadin.jpg
İkinci fotoğrafta ise Barış ve Demokrasi mitinginin planlanmasından kısa bir süre önce 109 sivili öldüren Ankara Garı katliamının fotoğrafı tasfir edilmiş.
- İstanbul'daki belediye başkanlığı seçimi sırasında Kaftancıoğlu'nun çalışması anlatılıyor. Ardından seçim zaferi sonrası, bir İstanbul mahkemesi tarafından, Kaftancıoğl'na 9 yıl 8 ay hapis cezası verildiği belirtilmiş.
- Kaftancıoğlu 49. doğum gününü 3 Şubat'ta İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde kutladı. Saat 4: 30'du ve içeride, önceki akşam gözaltına alınan protestocuların sonuncusu işlemden geçirildi ve serbest bırakıldı.
kaftancioglu-caglayan.jpg
- Haberde ayrıca Erdoğan tarafından atanan Melih Bulu'ya yer veriliyor. Melih Bulu'nun ataması anlatırılken Boğaziçi Üniversitesinin Türkiye'nin en saygın üniversitelerinin başında geldiği vurgulanıyor


 

 

Politika