TİP’ten Kılıçdaroğlu’na destek kararı

TİP’ten Kılıçdaroğlu’na destek kararı

Türkiye İşçi Partisi Parti Meclisi, Hatay'da yaptıkları toplantının peşinden açıkladıkları netice bildirgesinde CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu destekleme yönünde görüş bildirdi. Parti ek olarak seçimlere kendi adı ve amblemiyle girme sonucu aldı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Parti Meclisi (PM), Hatay’da toplanmasının peşinden bir netice bildirgesi yayımladı. TİP, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının desteklenmesi yönünde görüş bildirirken seçimlere ise ittifak çatısı altında kendi adı ve amblemiyle girme sonucu alındığını duyurdu.

TİP’in yayımladığı PM Sonuç Bildirgesi’nde, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının desteklenmesi yönündeki değerlendirmemizi başta Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki bağlaşık kurumlar olmak suretiyle demokratik kamuoyuyla istişare ederek karar haline getirmek mevzusunda MYK yetkilendirilmiştir” dendi.

Seçimler hakkında ise, “Parti Meclisi, milletvekili dağılımında Emek ve Özgürlük İttifakı’nı güçlendirecek şekilde, seçimlere ittifak içinde kendi adımız, amblemimiz ve adaylarımızla girmemiz ihtiyaç duyulan illeri tespit etmiştir” ifadelerine yer verildi.

TİP’in PM Sonuç Bildirgesi’nde aktarılan kararlar şu şekilde:

1) Seçimlerin, depremi, katliamı ve suçluları unutturmasına izin vermeyeceğiz. Bir naturel afetin halkımız için büyük bir katliama dönüşmesinde hangi yetkili kurum/kişinin sorumluluğu, dikkatsizliği, suçu var ise ortaya koymak ve halktan yana afetle savaşım ve bayındır politikalarımızı kamuoyuyla paylaşmak suretiyle TİP Bilim Kurulu tarafınca hazırlanan kapsamlı zelzele dosyasını en kısa sürede yayımlayacağız. Öte taraftan, afetle savaşım kapsamında sürdürdüğümüz dayanışma faaliyetlerimizi, örgütlü toplumu desteklemek, yeni geçici barınma alanları oluşturmak ve yurttaşları ekolojik ziraat ve toplumsal cinsiyet eşitliği temelli üretime sevk etmek suretiyle zenginleştireceğiz.

2) Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, Saray Rejimi’ni alt etmek ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adı verilen ucube yapıdan halkımızı kurtarmak için muhalefetin ortak bir adayda birleşmesi yönündeki eğilim değerlidir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının desteklenmesi yönündeki değerlendirmemizi başta Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki bağlaşık kurumlar olmak suretiyle demokratik kamuoyuyla istişare ederek karar haline getirmek mevzusunda MYK yetkilendirilmiştir.

3) Milletvekili seçimlerindeki hedefimiz Saray Rejimi’nin temsilcileri olarak AKP-MHP blokunun ağır bir yenilgiye uğratılması, bugünkü muhalif güçlerin tek adam rejimini ortadan kaldırmak için lüzumlu Anayasa değişikliklerini yapabilecek milletvekili sayısına erişmesi, sol-sosyalist-demokratik güçlerin mümkün olan en oldukça vekil sayısıyla TBMM’de temsil edilmesinin sağlanmasıdır.

4) İktidarın yenilgisi ve geleceğin Türkiye’sinin halkçı, emekten ve barıştan yana bir eksende inşası için kurucularından olduğumuz Emek ve Özgürlük İttifakı’nın varlığı son aşama değerlidir. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın en kısa sürede bir seçim ittifakına da dönüşmesi, seçim hazırlıklarının ivmelenmesi bakımından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Mücadele yoldaşlarımıza, müttefiklerimize çağrımız; memlekete karşı tarihsel sorumluluğumuz gereği ittifak protokolünü bir an ilkin hazırlayıp imzalamaktır. Parti Meclisi, ittifak protokolünün hazırlanması için bir komisyon görevlendirmiştir.

5) Parti Meclisi, milletvekili dağılımında Emek ve Özgürlük İttifakı’nı güçlendirecek şekilde, seçimlere ittifak içinde kendi adımız, amblemimiz ve adaylarımızla girmemiz ihtiyaç duyulan illeri tespit etmiştir. Bunun en mühim öne sürülen sebebi, bu seçeneğin Cumhur İttifakı cephesini zayıflatacak olmasıdır. Ayrıca, seçim ittifakının halkımızın tüm taleplerini karşılayacak oldukça renkliliğe erişmesi ve mümkün olan en geniş yurttaş topluluğunu temsil edebilmesi gereklidir. Partimizin seçimlere ittifak içinde kendi adı, amblemi ve adaylarıyla katılma tercihi bu gerekliliği de karşılamaya yöneliktir. Bu kararımızda örgütümüzün raporları ve saha araştırmaları verileri de dikkate alınmıştır.

6) Emek ve Özgürlük İttifakı’na dahil olmayan sol-sosyalist-demokratik partilerin böylesi bir seçim ittifakının bileşeni olması fikrine partimiz açıktır. Her bir kurum ve partinin en büyük kuvveti ve enerjisiyle ittifakımızda yerini alması, AKP-MHP blokunun yenilgisinde, Türkiye’nin emek, özgürlük, eşitlik, hakkaniyet, laiklik, demokrasi ve sulh temellerinde tekrardan inşasında tarihsel öneme haizdir.

7) Partimizden milletvekili talibi olmak isteyen yurttaşlarımızın taleplerinin toplanması ve adaylıkların belirlenmesi için bir komisyon oluşturulmuştur. Milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecektir. Adaylık başvurusunda zelzele bölgelerinde yaşayan yurttaşlarımız için en azca bir besin ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şarttır.

8) Türkiye İşçi Partisi seçimlere hazırdır. Tüm yurttaşlarımızı üye, gönüllü, seçim gönüllüsü, sandık görevlisi yada bağışçı-destekçi olarak bu büyük mücadelenin parçası olmaya çağrı ediyoruz.