Tiyatrocu Orhan Aydın’a hapis cezası… ‘Katliamın hesabını sormaya devam edeceğim’

Tiyatrocu Orhan Aydın’a hapis cezası… ‘Katliamın hesabını sormaya devam edeceğim’

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, iki yıl önce Sivas Katliamı anmasında "diktatör bozuntusu" dediği için 11 ay hapis cezası aldı. Konuşmasında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adını bile anmadığını ve bir üst mahkemeye...

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, iki yıl önce Sivas Katliamı anmasında "diktatör bozuntusu" dediği için 11 ay hapis cezası aldı. Konuşmasında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adını bile anmadığını ve bir üst mahkemeye başvuracağını söyleyen Aydın, "Yaşadığım sürece bu katliamın hesabını sormaya devam edeceğim" dedi.

Tiyatrocu Orhan Aydın, 2017 yılındaki bir Sivas Katliamı anmasında “diktatör bozuntusu” dediği için 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Aydın üst mahkemeye başvuracağını açıkladı. Aydın konuşmasında ”Canlarımızın hiçbirinin kanı yerde kalmayacak, bunu bu ülkeyi yönettiğini söyleyen diktatör bozuntusu ve tayfası duysunlar” demişti.

Aldığı ceza üzerine Twitter’dan açıklama yapan Aydın şu ifadeleri kullandı:

“Kuşadası Savcılığı, adını bile anmadan “Diktatör Bozuntusu” dediğim için, RTE’na hakaretten ertelemesiz 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Oysa yüzlerce emsal dosya sunulmuştu. Yineliyorum. 2 Temmuz 93 Sivas bir katliamdır, gericiliğin ateşe verdiği insanlığın her biri canımdır. Yaşadığım sürece bu katliamın hesabını sormaya devam edeceğim. Azmettiriciler, katiller, katliamı aklayanlar yaşamaktadır. Gericiliğin kin ve nefret ve düşmanlık kusan insan dışılığı ülkemin alnında kara lekedir.

Elbette bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Adalet varsa beni değil bu davanın halen arkasında duran caniliği yargılamalıdır. Hiç kimse yakılan canlardan kardeşlerimden daha değerli değildir. Metin Altıok, Nesimi Çimen, Behçet Aysan,Asaf Koçak, Asım Bezirci..benim. Yukarıya not..elbette savcılık talep eder yargıç karar verir..burada olduğu gibi..”

Politika