Tiyatrocuların yürüyüşü yasaklandı!

Tiyatrocuların yürüyüşü yasaklandı!

Kadıköy'de '27 Mart Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü' yasaklandı. Valilik, gerekçe olarak ise “etkinlik alanının İstanbul Valiliği tarafından belirlenen toplantı

Kadıköy'de '27 Mart Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü' yasaklandı. Valilik, gerekçe olarak ise “etkinlik alanının İstanbul Valiliği tarafından belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri alanı içerisinde değil" dedi.

Kadıköy Tiyatroları Plarformu’nun Kadıköy Belediyesi ile birlikte üç senedir kostümleri, enstrümanları ve maskeleriyle Kadıköy’de bir şenlik tadında gerçekleştirdiği “27 Mart Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü” valilik tarafından yasaklandı. Gerekçe olarak ise “etkinlik alanının İstanbul Valiliği tarafından belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri alanı içerisinde olmadığı, yaya trafiğini olumsuz yönde etkileyebileceği ve ticaret hayatının olağan akışını engelleyebileceği” gösterildi.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu yaptıkları açıklamada valiliğin “biz yasaklamadık, Salı Pazarı’nı uygun görüyoruz!” dediğini vurgulayarak, “Bir yasağın söz konusu olmadığını ileten Kadıköy Kaymakamlığı bize Salı Pazarı’nı uygun görmüş. Trafiğe engel teşkil etmemek kaydıyla! E-5 kenarındaki insansız ve trafiğe kapalı bir alanda trafiğe nasıl engel teşkil edileceğini anlamak mümkün değil. Futbol maçlarının olduğu gün tüm yolları kapatıp Kadıköy halkını, biz Kadıköy tiyatrolarını ve esnafını canından bezdirirken gıklarının çıkmadığı malumumuz. Ayrıca hoparlör, megafon, mikrofon kullanmadan kutlamalıymışız Tiyatro Günü’nü. Toplumdan uzak ve sessizce, seçim gürültüsünü engellemeden kutlayın diye anlıyoruz.

"SÖZÜMÜZÜ PAYLAŞMAYA DAVET EDİYORUZ"

Son yıllarda Kadıköy’ü, bir Tiyatro Vahası haline getiren, onlarca salon yüzlerce oyun ile tiyatronun şenliğini seyircilerimizle buluşturan bizler, her koşulda sözümüzü nasıl söylediysek 27 Mart günü de öyle söyleyeceğiz. Seyircilerimizi, diğer sanat alanlarından sanatçı dostlarımızı, Kadıköy halkını ve de esnafını bizim için özel olan bu günü birlikte kutlamaya, sözümüzü paylaşmaya davet ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Kadıköy Tiyatroları Plarformu, 27 Mart Çarşamba Saat 12.00’de Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplanıp, 12.30’da basın açıklamasını yapmak üzere Süreyya Operası’na geçeceklerini açıkladı. 27 Mart Tiyatro bildirisi okunduktan sonra saat 14.30’da Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçesinde Kolektif İstanbul Grubu konser verecek.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Son Dakika Haberleri