TKH: ABD ve İsrail’in Kudüs katliamını lanetliyoruz!

TKH: ABD ve İsrail’in Kudüs katliamını lanetliyoruz!

Türkiye Komünist Hareketi'nin açıklaması:"ABD ve Ortadoğu’daki işbirlikçisi İsrail, Filistin meselesi üzerinden emperyalizmin çıkarları doğrultusunda adım atmaya devam ediyor.ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ün İsrail’in...

Türkiye Komünist Hareketi'nin açıklaması:

"ABD ve Ortadoğu’daki işbirlikçisi İsrail, Filistin meselesi üzerinden emperyalizmin çıkarları doğrultusunda adım atmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesine dönük aldığı karar aynı zamanda bölgede büyük bir provokasyon anlamına da gelmektedir. İsrail’in kuruluşunun 70. yıldönümü olan bugün, ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği’nin açılması ve bunun için yapılan törenler tam da bu işbirliği ve provokasyonun göstergesidir.

İsrail’in on yıllar boyunca işgal ettiği topraklara yerleşerek bölgedeki Filistinliler üzerinde uyguladığı zulüm ve baskı politikasının 2018 yılındaki son örneği budur. ABD ve İsrail’in Kudüs hamlesinin hemen öncesinde Filistinlilerin yürüyüşlerine saldıran ve onlarca kişinin ölümünün sorumlusu olan İsrail, bugünkü törenlere karşı yapılan eylemlere de saldırmaktadır. Bu saldırıların sonucunda da onlarca yaralı ve ölüm haberleri gelmektedir.

Emperyalizmin Ortadoğu yönelimi Irak’a dönük işgal ve parçalama politikası, Suriye’nin üzerine cihatçı örgütlerin salınarak ülkenin parçalanması, Filistin meselesinde emperyalist çözüm adı altında İsrail’in Filistinlileri adım adım yok etmesi üzerine kuruludur. Suriye’de tam anlamıyla başarılı olamayan emperyalizmin İsrail aracılığı ile bölgede yeni bir saldırganlık başlattığı geçtiğimiz aylardan beri görülmektedir. Kimyasal silah yalanı aracılığı ile Suriye’ye füzeler gönderen ABD’nin yanına geçtiğimiz hafta Şam’a saldıran İsrail’in eklenmesi şaşırtıcı değildir.

O yüzden bugün yapılan ABD Büyükelçiliği açılışı ve Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan ediliyor olması emperyalizmin bölge politikalarındaki önemli saldırganlık hamlelerinden birisi olarak görülmelidir.

Bölgede emperyalizmin en önemli destekçilerinden biri olan AKP iktidarının Kudüs üzerinden söylediklerinin ise ikiyüzlülük olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Kudüs konusunda hamaset yaparak emperyalizmin ve siyonizmin saldırısı altındaki Suriye’ye dönük düşmanca pozisyon almak tam da bu ikiyüzlülüğün göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. “Filistin davası''na sahip çıkıyor görünerek, Ortadoğu’daki müslümanların temsilciliğine oynamaya çalışan AKP iktidarı, önce İsrail’le yaptığı ekonomik, siyasi ve askeri işbirliklerine bakmalıdır.

Ülkemizin yurtsever ve ilerici insanlarının temel görevi geçmişte olduğu gibi bugün de Filistin’deki emekçilerin yanında, İsrail saldırganlığına ve emperyalizme karşı durmaktır.

Filistin sorununun çözülmesinin tek yolu vardır: İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarından geri çekilmeli, bu topraklar Filistin halkına teslim edilmeli, ABD’nin Kudüs üzerinden başlattığı provokasyon ve saldırganlık son bulmalıdır."

gazze-foto.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem