TMMOB bir kez daha uyardı: Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmeli!

TMMOB bir kez daha uyardı: Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmeli!

TMMOB bir kez daha uyardı: Kanal İstanbul çı... TMMOB, kamuoyunu Kanal İstanbul projesi konusunda bir kez daha uyardı. Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, bir basın toplantısı düzenleyerek, 'Bu proje, Karadeniz’den Marmara Denizi'ne kadar tüm coğrafyayı onarılmaz ve kestirimsiz...

TMMOB, kamuoyunu Kanal İstanbul projesi konusunda bir kez daha uyardı. Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, bir basın toplantısı düzenleyerek, 'Bu proje, Karadeniz’den Marmara Denizi'ne kadar tüm coğrafyayı onarılmaz ve kestirimsiz bir biçimde etkileyecek hasar ve yarılma meydana getirme tehdidi taşıyor' dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, bir basın toplantısı düzenleyerek, kamuoyunu Kanal İstanbul adlı "çılgın" proje konusunda bir kez daha uyardı.

Sol'da yer alan habere göre; Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmesi gerektiğini ifade eden Koramaz, "Bilimsel niteliği olmayan söylemler ve varsayımlar üzerinden tartışmaya açılarak meşrulaştırılmaya çalışılan Kanal İstanbul, tam anlamıyla coğrafik, ekolojik, ekonomik, sosyolojik, kentsel, kültürel kısacası yaşamsal bir yıkım ve felaket önerisidir" dedi.

İŞTE O UYARILAR 

Koramaz'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Şimdiye kadar açıklanan verilerden dahi; Kanal projesi kapsamında; Terkoz havzası da dahil Üçüncü Havalimanı ve 3. Köprü bağlantı yollarından geriye kalan bütün orman alanları, tarım alanları, meralar, yeraltı ve üstü su toplama havzaları, havzadaki mahallelerle birlikte, Karadeniz ve Marmara denizi ve kıyıları dahil olmak üzere bütün coğrafyanın inşaat ve yıkım alanı olarak tasarlandığı anlaşılmaktadır.
 • Bilimsel niteliği olmayan söylemler ve varsayımlar üzerinden tartışmaya açılarak meşrulaştırılmaya çalışılan “İstanbul Kanalı”, tam anlamıyla coğrafik, ekolojik, ekonomik, sosyolojik, kentsel, kültürel kısacası yaşamsal bir yıkım ve felaket önerisidir. Derhal vazgeçilmeli ve gündemden düşürülmelidir.
 • İstanbul Kanalı projesi bir eko-kırım projesidir: 100 yıllık ömür biçilen bu proje, kentte ve bölgede geri dönüşü neredeyse imkansız ekolojik hasarlara sebebiyet verecektir.
 • İstanbul Kanalı projesi, planlama ve koruma ilke ve esaslarını hiçe sayan bir projedir: Proje kentin üst ölçekli planına sonradan işlenmiştir ve plan ana kararlarıyla çelişmektedir.
 • İstanbul Kanalı güzergahında mevcut diri faylar, deprem hareketini ve yıkıcı hasar olasılığını artıracaktır: İstanbul’un son 2017 yıllık tarihinde Avrupa ve Anadolu yarımadasındaki yerleşimleri etkileyen M=6.8 veya daha büyük deprem sayısı 44’dür. Bunların çoğu Marmara Denizi’nin kuzey bölümünde olmuştur ve İstanbul’daki yerleşimleri de en fazla etkileyen bu depremlerdir.
 • İstanbul Kanalı projesi sosyo-ekonomik yaşama ve yöre halkının yaşam kalitesine büyük zarar verecektir: Proje ile, geçimini bugüne değin tarımdan, hayvancılıktan, balıkçılıktan sağlayan yöre halkının ekonomik yapısı dönüştürülecek ve yöre halkı tüm yaşam güvencesini kaybedecektir. Kırsal niteliğini kaybeden alanlarda, yer değiştirmeler kaçınılmaz olarak gerçekleşecek, bugüne değin kır yaşamı içinde varlık bulan nüfus, kent yaşamına uyum sorunları yaşayacaktır.
 • İstanbul Kanalı bilimsel teknik ve standartlar esas alınmadan, fizibilitesi yapılmadan ortaya atılmıştır: Uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan sorunlar, seyir güvenliğinin sağlanamaması, Kanalın yapım, işletim maliyeti ve geri ödeme süresindeki dengesizlikler nedeniyle Kanal, telafisi imkansız sorunlar doğuracaktır.
 • Sayılan bu nedenlerle bizler, çevremizin, kentlerimizin, bölgemizin ve insanımızın geleceğini tehdit eden, yaşam haklarını gasp eden bir eko kırım projesi olan İstanbul Kanalı derhal gündemden düşürülmeli ve Kanal bahanesiyle yapılmakta olan arsa ve gayrimenkul spekülasyonlarına son verilmelidir.

"TMMOB bir kez daha uyardı: Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmeli!" haberi, 07 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan TMMOB bir kez daha uyardı: Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmeli! haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. TMMOB bir kez daha uyardı: Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmeli! 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 12 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.
 • YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 18:00 TikTok savaş hakkında içerikleri filtrelemek için kolları sıvadı
  2. 17:00 Diablo Immortal’ın En Yeni Güncellemesi Tarumar Ruhlar , 14 Aralık’ta Geliyor
  3. 16:08 Türkiye'nin 2023 Google arama trendleri Açıklandı
  4. 16:00 Filmin afişlerine sosyal medya'da yapılan oylama ile karar verildi
  5. 15:00 Oyuna geri dönmenin vakti geldi!
  6. 14:35 Beşiktaş’ta Hangi oyuncular, Neden Kadro Dışı Bırakıldı
  7. 14:07 Fırında makarna nasıl yapılır? Fırında makarna yapmanın püf noktaları nelerdir?
  8. 13:41 Kolay Makarna Tarifi: Makarna Nasıl Yapılır?
  9. 13:13 İtalyan Makarna Tarifi: Geleneksel İtalyan Makarnası Nedir?
  10. 13:00 Squid Game The Challenge hakkında oyunculardan itiraflar gelmeye devam ediyor
  11. 12:00 Taylor Swift yaptığı açıklamalar ile sosyal medyayı salladı
  12. 11:42 “AKP ile arka kapı diplomasisi” iddiasına HEDEP’ten yanıt: Gizli protokol yapmak bizim işimiz değil
  13. 11:31 "Türkiye Tek Yürek Kampanyası”nda bağışlanan 115 milyar liranın 30 milyarı toplanamamış!
  14. 11:26 İddia: Şırnak'ta yurttan atılan lise öğrencisi intihar etti
  15. 11:21 CHP, ilçe sayısını 14’ten 20’ye taşımayı hedefliyor: 7 ilçe için özel çalışma yürütülüyor
  16. 11:15 Mal varlıklarına el konulan Eylül Öztürk, kazandığı parayı açıkladı
  17. 10:52 Oryantal Didem Kınalı sokak ortasında gasbedildi
  18. 10:49 İsrail ordusu ölen asker sayısını açıkladı
  19. 10:40 Sinan Akçıl: Murat Kurum ismi beni heyecanlandırıyor
  20. 10:37 Karar yazarı Mehmet Ocaktan: Gazze için ağlayıp İsrail'e giden gemilere mendil sallamak
  Haberleri