TMMOB: İhraç edilen akademisyenlerin yanındayız

TMMOB: İhraç edilen akademisyenlerin yanındayız

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik'in imzasıyla yayınlanan açıklamada, OHAL uygulamalarının, toplumun ilerici kesimlerine dönük saldırıların arttığı bir süreç haline dönüştüğü vurgulandı. Türk...

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik'in imzasıyla yayınlanan açıklamada, OHAL uygulamalarının, toplumun ilerici kesimlerine dönük saldırıların arttığı bir süreç haline dönüştüğü vurgulandı. 

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İstanbu İL Koordinasyon Kurulunun açıklamasında şu görüşlere yer verildi: 

"Anayasa değişikliği referandumunun ülke gündeminde önemli bir yer tuttuğu bu dönemde, 'halka yönelik değil, devlete yönelik' söylemleriyle ilan edilen OHAL, temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı, ifade özgürlüğünün yok sayıldığı, toplumun ilerici kesimlerine dönük saldırıların arttığı bir süreç haline dönüştürülmüştür.

Yayımlanan KHK’lerle bir yandan yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda kış lastiği kullanılması, seçim döneminde TV kanallarının YSK’nin denetiminden çıkarılması gibi OHAL ile alakası olmayan düzenlemelerle tek adam rejiminin provası yapılırken; bir yandan da yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine, ticarileştirilmesine, cinsiyetçi ve ayrımcı politikalara direnen, laik-bilimsel-demokratik ve anadilinde eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten akademisyenler üniversitelerden ihraç edilmektedir.

OHAL süresince yapılan tüm uygulamalar; açığa alınanların ve KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilenlerin yaşadıklarının tamamı, temel hukuk normlarına dahi uymamaktadır.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu olarak, aralarında TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu ihraç edilen akademisyenlerle dayanışma içinde olduğumuzu ve sürecin takipçisi olacağımızı bildirir, üniversitelerinden ve öğrencilerinden uzaklaştırılan tüm bilim insanlarının dilerlerse TMMOB binalarında derslerine devam edebileceklerini kamuoyuna saygıyla duyururuz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL