TMO çiftçiyi desteklemeyi düşünmüyor

TMO çiftçiyi desteklemeyi düşünmüyor

Üreticiyi koruması amacıyla 1932’de kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) son dönemde ürünleriyle tartışma yaratırken şimdi de ofisin tarım ürünleri ithalatına yönelik kapsamlı bir yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, görevi iç piyasayı düzenlemek olan TMO’nun gittikçe ithalatı düzenleyen bir kuruma dönüşmekte olduğuna parmak bastı. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, TMO’nun görevinin piyasadaki duruma göre ürünü depolamak ya da satmak olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, TMO'nun hem üreticiyi hem tüketiciyi koruması gerektiğini hatırlattı. 

ÇİFTÇİYİ DESTEKLEMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ MESAJI VERİLİYOR

Yalnızca ihtiyaç duyulduğu anlarda dışarıdan alım yaparak piyasayı düzenleyen bir kurum olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu “Aslında AKP’li yıllara kadar da hiç ihtiyaç duyulmamıştır. Özellikle AKP’li yıllardan sonra ihtiyaç duyulmuştur” dedi. TMO’nun sanki ithalatı yönetecek bir kurum gibi yönetmelik hazırlandığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, şöyle konuştu: “İthalatı zaten özel firmalar yapıyor. TMO, yasayla tahıllarla ilgili piyasayı düzenlemeyle görevlendirilmiştir. Türkiye’deki tarım topraklarının yüzde 70’inde tahıllar yetiştirilir. Bu yönetmelikle ‘topraklara su götürmeyi, ekilmeyen alanları ekmeyi, çiftçiyi desteklemeyi düşünmüyoruz’ mesajı veriliyor” dedi.

Ekonomi