Togg, satışta öncelikliği bireysel kullanıcıya verecek

Togg, satışta öncelikliği bireysel kullanıcıya verecek

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, "Satışta öncelik kamu değil, tüketici olacak" dedi. Karakaş, Togg'un hedefi gelecek üç yıl içinde yüzde 68'lik bir yerlilik oranına ulaşmak olduğunu söyledi.

Togg CEO'su Karakaş, gazetecilerle Togg fabrikasında bir araya geldiği buluşmada "Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan ve bu bakış açısıyla da doğal olarak yüzde yüz yerli bir proje. Günümüzde yerliliği kullandığınız parça sayıları değil, mülkiyet hakları belirliyor. Togg, ilk akıllı cihazı C-SUV için tedarikçilerinin yüzde 75'ini Türkiye’den sağladı. Bu oran değer olarak bakıldığında yüzde 51’e karşılık geliyor. Togg'un hedefi gelecek üç yıl içinde yüzde 68'lik bir yerlilik oranına ulaşmak" ifadelerini kullandı.

Kamuya yıllık en fazla 2 bin satış yapılacak

Karakaş, şu anda toplam 1400 kişinin çalıştığı Togg'da üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında istihdamın 4 bin 300 kişiye yükseleceğini kaydetti. Gürcan Karakaş, şirkete dair şu bilgileri aktardı:

"Deneyim merkezlerinin ilkini Zorlu Center'da açan Togg, bu sayıyı 2023 yılı sonuna kadar 12’ye, 2025 yılında da 35 noktaya çıkaracak. Şirket aynı zamanda kullanıcıların taleplerine göre esnek teslimat noktaları oluşturmak üzere de çalışmalarını sürdürüyor. 2023 yılında 25 sabit satış sonrası deneyim merkezi (servis) açacak olan Togg, 2025'te 30 sabit servis noktasına sahip olacak"

Borsaya açılmak da gündemde

Karakaş, Togg’un 2030 sonu itibarıyla 1 milyon üretim hedefinin bulunduğunu anlatan Karakaş, önceliklerinin tüketici olduklarını belirterek “Satışta önceliğimiz kamu ve kurumsal şirketlerden önce perakende müşterisi olacak. Ön sipariş herhangi bir ayrım gözetmeksizin tamamen online başvuru ile olacak” dedi. Kamunun 15 yıl içerisinde 30 bin adetlik alım garantisi var. Ancak Togg, en fazla yıllık 2 bin adet kamu satışı yapacak, öncelik bireysel tüketicide olacak" diye konuştu.

Togg CEO'su, borsaya açılmanın da gündemlerinde olduğunu söyleyerek "Her profesyonel şirketin büyümesini daha ileri bir noktaya götürmek için bu noktaya gitmesi lazım. Biz de buna hazırlanıyoruz. Yurt dışında planlıyoruz” diye ifade etti.

 

Etiketler :