TOKİ konutları ne zaman teslim ediliyor?

TOKİ konutları ne zaman teslim ediliyor?

TOKİ Sosyal Konut projesi temellerini atmaya başlıyor. Belirli şehirlerde başlanacak olan temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'da katılacak.

Tören 25 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.

TOKİ Sosyal Konut projesi kapsamında yapılması planlanan konutların temelleri 25 Ekim tarihinde atılacak. Tören Ankara'nın Sincan ilçesinde yapılacak. Temelin atılacağı iller arasında Kahramanmaraş, Diyarbakır, Erzurum, Muğla, Aydın'da var. Tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleşecek.

TOKİ İNŞAATINA BAŞLAYACAK OLAN İLLER
Türkiye tarihinde en büyük sosyal konut projesi olarak başlatılan 81 ilde gerçekleştirilecek ve konutların yanı sıra konut için gerekli arsa ve bunların yanı sıra iş yeri de bulunmakta. İlk etapta belirli şehirlerde başlanacak olan projede, " Ankara'da 2 bin 171, Kırşehir'de 458, Yozgat'ta 141, Konya'da 206, Kahramanmaraş'ta 210, Diyarbakır'da 158, Elazığ'da 88, Tunceli'de 118, Erzurum'da 158, Amasya'da 87, Bolu'da 206, Zonguldak'ta 595, Afyonkarahisar'da 364, Uşak'ta 158, Manisa'da 78, Aydın'da 265 ve Muğla'da 154 konut olmak üzere 5 bin 615" konut temeli atılacak. Akabinde ise belirlenen diğer illerde de temellerin atılarak projeye başlanması düşünülüyor.

TOKİ BAŞVURUSUNDA SON GÜN NE ZAMAN?
Proje kapsamında alınacak olan başvurular için belirli bir tarih aralığı ilan edildi. Projenin diğer ayrıntılarının da paylaşıldığı açıklama da, "'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesiyle vatandaşlar; depreme dayanıklı, temelleri sağlam, güvenli konutlarında huzur içerisinde yaşayabilecek. Proje kapsamındaki konutlarda yerel ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar 5 katı geçmeyecek şekilde yapılacak. Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanılacağı evler sıfır atığa, enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji sistemlerine uyumlu inşa edilecek." denilerek proje ayrıntısının yanı sıra evlerin kaç odalı olacağı ve evlerin durumlarına göre ne kadar vade ve taksit olacağı da paylaşıldı. Buna göre;


-2 + 1 konutlara 240 ay vade ile aylık 2 bin 280 lira taksitle

-3 + 1 konutlara ise 240 ay vade ile aylık 3 bin 187 lira taksitle erişebilecek.

- 250 bin sosyal konut için 14 Eylül'de başlayan başvurular, 31 Ekim'e kadar devam edecek.

- E-devlet üzerinden yapılan başvurular ise 28 Ekim son gün olacak.

Konut projesine başvuranların arsa projesine de başvurma imkanlarının da olduğu ifade edildi. Bu kapsamda ise, "Şayet kişiye, kurada hem konut hem de arsa çıkarsa sadece birini tercih edebilecek. Altyapısı hazır konut arsası sahibi olmak isteyen vatandaşlar, 7 Kasım 2022 tarihine kadar başvurularını yapabilir. İlk başvuruların başladığı 10 Ekim 2022'den bu yana konut yapmaya hazır arsalara 525 bin kişi başvurdu" sözleri kullanıldı.


TOKİ'DEN EV SAHİBİ OLACAKLAR NE ZAMAN BELLİ OLACAK?
2023 Mart ayında kuraların hepsinin çekilmiş olması planlanıyor. Beklenenden daha çok başvuru alındığı ve başvuruların 7,5 milyona yaklaştığı belirtildi. Bunun yanı sıra kura çekilişlerinin de etaplar halinde yapılması planlanmakta.

KONUTLAR NE ZAMAN TAMAMLANACAK?
İlk Evim Arsa projesi ile arsalarına evlerini kendileri yapacak olan vatandaşlar için ayrılan pay için ise, "Arsa yerleri yüzde 40 şehir merkezlerinde, yüzde 60 ilçelerde olacak şekilde belirlendi. Elektrik, su ve stabilize yol altyapıları tamamlanmış, imar planı yapılmış, inşaat yapmaya hazır konut arsaları, 2 yılda etaplar halinde tamamlanıp vatandaşlara sunulacak. Hak sahipleri 2 yıl içerisinde kendi konutlarını inşa edecek" sözleri kullanıldı. Bu kapsamda ise 1milyon konut amaçlı arsa sunulacak.


MÜŞTEREK VE MÜSTAKİL KONUT NEDİR?
Konut arsaları içinde müşterek ve müstakil olmak üzere iki ayrı alan olacak. Kişiler başvurularını zaten buna göre yapmış olacaklar. "Müstakil konut arsalar, en fazla brüt 150 metrekare konut yapmaya müsait 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşacak. Müşterek konut arsaları ise zemin artı 4 ve 5 katı geçmeyecek bina yapmaya müsait olacak. Hak sahipleri çoğunluk sağlar ve inşaat konusunda yardım talep ederse TOKİ Başkanlığı tarafından evler için teknik, hukuki ve yapım desteği verilecek." ifadeleri kullalnıldı. Bu bağlamda bütçeye uygun olarak arsalarını kendi seçecek olan vatandaşlar ödeme vadelerini de buna göre ayarlayacak.

ARSA TAKSİTLERİ
Belirlenen plana göre arsa taksitleri yine arsa türüne göre belirlenmiş durumda. Buna göre yapılan açıklamada arsalar için ödeme planı, "Müstakil altyapısı hazır 350 ila 500 metrekarelik arsalar, 1604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeli faizsiz şekilde vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Müşterek arsalar ise 937 liradan başlayan taksit imkanı ve 10 yıl vade ile faizsiz vatandaşlara sunulacak. Arsa tahsis bedelinin 10'da 1'i peşin, geriye kalanı 9 yılda tercihe göre aylık veya yıllık eşit taksitlerle ve faizsiz olarak ödenebilecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, borçlanma tarihi, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarihtir. Taksitler, peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, yıllık taksitler halinde 9 yılda 9 eşit taksitle veya aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilecek. Planları onaylanan hak sahibi belli olan arsaların tapuları aralık ayı itibarıyla verilmeye başlanacak. Arsaların altyapı çalışmalarını TOKİ Başkanlığı yapacak" sözleri ile ifade edildi. Buna göre bedelin metrekareye göre belli olacak ve buna göre vadeler de belirlenip ödemeler alınacak.

TOKİ KAPSAMINDA YAPILACAK OLAN İŞ YERLERİ NEREYE YAPILACAK?
10bin iş yeri yapılması planlanan iş yeri projesi için yapılan açıklamada belirli iller için belirli sayıda iş yeri planlandığı açıklandı. Buna göre, "Türkiye'nin 7 bölgesinde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 50 bin iş yeri yapılması planlanıyor. 10 bin iş yerinin ise illere göre dağılımı ise şöyle; Ankara 1000, İzmir 700, Adana 500, Bursa 500, Konya 500, Gaziantep 500, Malatya 500, Şanlıurfa 500, Kocaeli 450, Diyarbakır 450, Manisa 350, Eskişehir 350, Kayseri 350, Balıkesir 300, Denizli 300, Mersin 300, Aksaray 270, Erzurum 250, Trabzon 250, Tekirdağ 250, Van 250, Afyonkarahisar 200, Isparta 200, Çorum 200, Sivas 200, Şırnak 150, Kastamonu 100, Samsun 100, Ordu 30." olarak ifade edildi.

İŞYERİ TAKSİTİ NE KADAR OLACAK?
Belirlenen kapsamda yapılacak olan iş yerleri için ise berili bir taksit oranı mevcut . Yapılan açıklamalarda değinilen taksit tutarına göre ise, "29 ilde 10 bin iş yeri için başvuran vatandaşlar, yüzde 10 peşinat ile 2 bin 633 liradan başlayan taksitle 120 ay vade imkanı ile ödeme yapabilecek. Başvuru bedeli 2 bin lira olarak belirlendi. 10 Ekim'de başlayan 'İlk İş Yerim' projesi başvuruları 7 Kasım'a kadar sürecek. İş yerine başvuran vatandaşların sayısı ise 45 bini buldu." sözleri kullanıldı. İhtiyacı olan ailelerin faydalanabileceği bu proje kapsamında ise bunun yanı sıra birçok vatandaşın da iş imkanına kavuşacağı da ifade edildi. İstihdam olarak da büyük bir paya sahip olacak projenin herkes için hayırlı olması umut ediliyor. 

Etiketler :