Toplu etkinlikleri ısrarla iptal etmeyen Suat Arıkan koronaya yakalandı

Toplu etkinlikleri ısrarla iptal etmeyen Suat Arıkan koronaya yakalandı

Sanatçıların itirazlarına rağmen ‘virüse karşı vatan direnişi’ diyerek toplu etkinlikleri iptal etmeyen İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan'ın Covid-19 testi pozitif çıktı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan’ın da koronavirüse yakalandığı açıklandı. Aylardır artan vakalara rağmen dar mekanlarda kalabalık kadrolu temsil ve konserleri iptal etmeyen Arıkan, onlarca sanatçı ve sanat severin hastalığa yakalanmasından sorumlu tutuluyordu.

Sanatçılar, “Ensemizde ölüm korkusuyla çalışmak istemiyoruz” diyerek tepki göstermiş, Arıkan ise kendisine yönelen eleştirilere çalışanlara gönderdiği mesajda, “Kurumumuz eğer bir vatan ise, farklı cephelerden saldıran virüse direnerek perdemizi açmaya devam etmeliyiz” sözleriyle yanıt vermiş ve tepki gösterenleri kanuni işlem yapmakla tehdit etmişti.

Sonunda kurumdaki sanatçı ve çalışanları temsil eden sendika tarafından istifaya çağırılmıştı. Suat Arıkan 4 Ocak’ta verilen Yeni Yıl Konseri’nde sahneye çıkmıştı. O gece konser sonunda verilen pozda sadece bir kişi maske takıyordu.

ANKARA’DA BİR TEMSİL VE PROVALAR İPTAL

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde de vakalar artmaya başladı. 13 Ocak günü yapılması planlanan Palyaço temsilinin artan vakalar sebebiyle iptal edildiği açıklandı. Eş zamanlı olarak 16 Ocak’a kadar ilan edilmiş tüm koro oda provaları, solist provaları ve korrepetisyonlar iptal edildi.