Trabzon'dan heyelan nedeniyle 58 yıl önce Hatay'a giden ailelerden bazıları geri döndü

Trabzon'dan heyelan nedeniyle 58 yıl önce Hatay'a giden ailelerden bazıları geri döndü

Trabzon'un Çaykara ilçesinde 1959'da meydana gelen sel ve heyelandan etkilenerek 1965'de Hatay'ın Kırıkhan ilçesine göç eden ailelerin 50 üyesi, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden tekrardan ilçeye döndü.

Trabzon'un Çaykara ilçesinde 1959'da meydana gelen sel ve heyelandan etkilenerek 1965'de Hatay'ın Kırıkhan ilçesine göç eden ailelerin 50 üyesi, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden tekrardan ilçeye döndü.

Kırıkhan kazasının 408 Mahallesi'nde ikamet eden Mustafa Şahin ve amcasının oğlu Abdullah Şahin, aileleriyle beraber depremin peşinden Çaykara kazasının Şahinkaya Mahallesi'ndeki evlerine yerleşti.

Depremin izlerini silmeye çalışan aileler, bir süre sonrasında tekrardan Kırıkhan'a dönmeyi planlıyor.

73 yaşındaki Mustafa Şahin, ailesinin 1959'daki heyelandan sonrasında 1965'te devlet tarafınca Kırıkhan'da yaptırılan tek kattan oluşan eve taşındığını söylemiş oldu.

Trabzon'da öğretmen okulunu bitirdikten sonrasında kendisinin de ailesinin yanına gittiğini özetleyen Şahin, 2013'te emekli olduktan sonrasında Çaykara'da ev yaptırdığını ifade etti.

Şahin, depremde evinin hasar almadığını belirterek, "Sanki yukarıdan gök gürlüyor, aşağıdan da yer kanıyor gibiydi. O gün öleceğimizi düşündüm. Komşular bağırıyordu 'çıkın' diye, terliklerle çıktık dışarı. Depremden sonra ilçeyi gezdim. Büyük yıkımların olduğunu gördüm, çok üzüldüm. Yaklaşık 8 gün sonra eşim, kızım ve iki torunumla Trabzon'a geldim." diye konuştu.

Memleketlerine deprem dolayısıyla gelmelerini, kaderin bir tecellisi olarak tanımlayan Şahin, "Heyelan sebebiyle gittik ve böyle bir deprem nedeniyle de geldik. Ama oraya gideceğiz, Hatay'ı bırakmayacağız." dedi.

Şahin, çocukluğunun ve hatıralarının geçtiği Çaykara'da ev yaptırdığını yineleyerek, "İyi ki de yaptırmışım. Deprem olunca gelip sığındım. Şu anda bir sıkıntımız yok. Hatay'daki arkadaşlarla görüşüyorum, sıkıntı yaşamışlar ama şu anda her şey düzene girmiş, devlet orada." ifadelerini kullandı.

"Geri döneceğim, varımız yoğumuz orada"

Abdullah Şahin ise 13 yaşında ayrıldığı köyüne yıllar sonra başka bir afet nedeniyle döndüğünü söyledi.

Şahin, uzun yıllardır yazları Çaykara'ya geldiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ama ömrümüz orada geçti, depremle karşı karşıya geldik. Şükür canımızı kurtardık. Çocukluğumuz burada, yaşantımız orada. Depremde eşimle birlikteydik. Evimizde fazla bir hasar yoktu ama dışarı çıkmakta bayağı bir zorlandık. Hava şartları da kötüydü. Depremin beşinci günü buraya geldim. Bir kızım da Trabzon'da ablasının yanında kalıyor. Geri döneceğim, varımız yoğumuz orada."

Şahinkaya Mahalle Muhtarı Hüseyin Bayraktar, depremler nedeniyle ülkenin büyük bir felaket yaşadığının altını çizerek, şunları aktardı:

"İnsanlar depremlerde adeta mahşeri yaşadılar. Heyelanlar nedeniyle Kırıkhan'da yaşayan halkımızın büyük bir kısmı, oradan buraya yeniden geldiler. Zaten yaz ayında buraya geliyorlardı. Ben de 1965 yılında ailemle gittim, bir süre kaldıktan sonra 1975 yılında Çaykara'ya döndüm."

Bayraktar, Kırıkhan'dan, kızının da aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişinin mahalleye geri döndüğünü sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.