Trakya’daki vaka sayılarında artış sürüyor

Trakya’daki vaka sayılarında artış sürüyor

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan yeni tip koronavirüs vaka oranları Trakya'da artış gösterdi. Edirne'de 100 bin nüfusa oranla 180,01 olan vaka sayısı 200,36'ya, Kırklareli'de 137.12'ye, Tekirdağ'da ise 121.64'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, dün gece haftalık yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka oranlarını açıkladı.

6 - 12 Mart haftalık vaka sayılarına göre, Trakya illerindeki vaka sayısı geçen haftaya göre artış gösterdi. Kovid-19 haritasında 'çok yüksek risk' grubunda 'kırmızı' renkle gösterilen Edirne'de 180,01 olan vaka sayısı 200,36'ya, 'yüksek riskli' iller arasında 'turuncu kategoride bulunan Kırklareli'de 116.94 olan vaka sayısı 137.12'ye, 111.19 olan Tekirdağ'da ise 121.64'e yükseldi. Trakya'da vaka sayılarındaki artış vatandaşlar arasında tedirginliğe neden oldu.

EDİRNE'DE HES KODU ZORUNLULUĞU

Kırmızı kategorideki Edirne'de vaka sayılarını düşürmek için bir dizi tedbirler alındı. Halkın yoğun olarak kullandığı Meriç ve Tunca nehirleri kıyıları ile parklar ve mesire alanları kapatıldı, marketlere girişlerde HES kodu uygulaması getirildi. Vaka sayılarının en fazla arttığı Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde tedbirler üst seviye çıkarıldı. İpsala ve Enez'de ev ziyaretleri yasaklandı. Bazı okullarda eğitime ara verilen Keşan' da pazar günleri sokağa çıkma kısıtlamasında fırınlarda ekmek çıkarılmaması kararı alındı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında trafiğe kapalı Saraçlar ve Çilingirler caddelerinde HES kodu uygulaması sürüyor. Polis ekiplerinin sürekli denetim yaptığı caddelerde vatandaşları maske, mesafe konusunda uyarıyor. Belediyeden den sık sık maske, mesafe, hijyen ve alınan tedbirlere uyulmaları isteniyor

Yerel Gündem