Trans kadın kaldığı otelde öldürüldü

Trans kadın kaldığı otelde öldürüldü

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Suriyeli trans kadın kaldığı otel odasında yaşamını yitirmiş halde bulundu.Otel çalışanları, trans kadınının boğazının kesildiğini belirtti. Öldürülen trans kadının katil zanlısı...

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Suriyeli trans kadın kaldığı otel odasında yaşamını yitirmiş halde bulundu.Otel çalışanları, trans kadınının boğazının kesildiğini belirtti. Öldürülen trans kadının katil zanlısı A.K. ise Bursa’da gözaltına alındı.

Kaos GL Derneği’nin “Türkiye’deki LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek'' projesinin asistanı Sengül Kılınç, LGBTİ mültecilerin her türlü şiddetin dolaysız hedefi olduğunu ifade etti. Mültecilerle birlikte çalışan sivil toplum kurumlarının LGBTİ mültecileri de içeren politika ve çözümler üretmesi gerektiğine dikkat çeken Kılıç, şu ifadeleri kullandı:“Alanda çalışan kurumların mülteciliğin salt ''heteroseksüel, natrans kadın ve çocuk’ imgesiyle müsemma homojen bir kimlik olmadığını; LGBTİ mültecilerin varlığını ve sığınma ülkesinde korunmaya erişirken özel ihtiyaçlarını tekrar ve tekrar vurgulamak gerekiyor.

GENEL