TRT'deki tropil Meclis gündeminde

TRT'deki tropil Meclis gündeminde

TRT’nin 380 kişilik kadro için 8 ayrı branşta açtığı yazılı sınavda birinci olanların hiçbiri atanmadı. Birinciler mülakatta da sorulara doğru cevap vermesine rağmen elenirken, ilk 20’ye dahi giremeyip 70 sınırında puan...

TRT’nin 380 kişilik kadro için 8 ayrı branşta açtığı yazılı sınavda birinci olanların hiçbiri atanmadı. Birinciler mülakatta da sorulara doğru cevap vermesine rağmen elenirken, ilk 20’ye dahi giremeyip 70 sınırında puan alanlardan bazıları kuruma yerleştirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 1.5 yıl önce ilana çıkan ve geçtiğimiz gün sonuçlanan TRT Personel alım sınavlarını Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, söz konusu iddiayı yazılı bir soru önergesi ile Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş'a sordu.

Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

TRT’ye “Personel Alım Sınavına'' giren adayların mülakat sonuçları 21 Şubat 2017 tarihinde açıklanmış olup, basına, sosyal medyaya yansıyan haberler akabinde tepkiler oluşmuş ve personel alımında şaibeler olduğu iddiaları gündeme gelmiştir.

Örneğin, iki yıl önce ilan edilen kadroların açıklama yapılmadan düşürüldüğü, sınavda yüksek puan alanların düşük puan alanların gerisinde kaldığı, mülakat sonuçlarının resmi olarak açıklanmadığı gibi kuşkular bulunmaktadır.

Bu bağlamda;

1.Alınacak personel sayısının azaltılmasının makul gerekçeleri olsa bile bu durum neden önceden açıklanmamıştır?

2.Adaylarla mülakat yapan heyette kimler vardır? Heyetteki kişilerin TRT’deki görev süreleri nedir ve bu kişiler, ilgili görevlere kimlerin referansı ile başlamıştır?

3.Heyette bulunan kişilerden 15 Temmuz 2016 tarihi sonrası FETÖ’den kakında soruşturma açılan var mıdır? Varsa, kimlerdir ve soruşturmanın akıbeti nedir?

4.Yüksek puan alan adayların, düşük puan alanların gerisinde kalmasının gerekçesi nedir?

5.TRT’ye alınan personelin isim listesinin daha önce AKP İl, İlçe ve Genel Merkez Yöneticileri, Milletvekilleri ve Bakanlar tarafından TRT’ye verildiği iddiası doğru mudur?

6.TRT’ye alınan personellerden referansları AKP İl, İlçe ve Genel Merkez Yöneticileri, Milletvekilleri ve Bakanlar olanlar kimlerdir ve toplam kaç kişidir?

7.Alınan personeller arasında AKP İl, İlçe ve Genel Merkez Yöneticileri, Milletvekilleri ve Bakanlar ile çalışan sigortalı personel var mıdır?

8.Alınacak personeller güvenlik soruşturmasından geçtiğine göre, aralarında AKP üyesi var mıdır?

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv