Trump, Esad’ı kimyasal silah kullanma bahanesiyle tehdit etti ama Rusya: ’Provakasyon’ dedi

Trump, Esad’ı kimyasal silah kullanma bahanesiyle tehdit etti ama Rusya: ’Provakasyon’ dedi

Trump, Esad’ı kimyasal silah kullanma bahanesiyle tehdit etti. Bunun üzerine Rusya bu sözleri provokasyon olarak değerlendirdi ve ABD’nin niyetini Doğu Guta bölgesine yapılacak dışarıdan bir askeri mü

ABD Başkanı Donald Trump, “Esad, kimyasal saldırı nedeniyle büyük bedel ödeyecek” dedi

BD Başkanı Donald Trump, Duma’da gerçekleştirildiği öne sürülen kimyasal saldırıya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Trump, Suriye’deki “düşüncesiz” kimyasal saldırı nedeniyle aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti. Bölgenin Suriye ordusu tarafından kuşatma altında olduğunu dile getiren Trump, “Putin, Rusya ve İran, hayvan Esad’ı desteklemekten sorumlu. Esad, kimyasal saldırı nedeniyle büyük bedel ödeyecek. Bölge, soruşturma ve tıbbi yardım için acilen açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Rusya bir açıklama yaptı.

Rusya, Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki kimyasal saldırı iddialarının, ülkeye dışarıdan askeri müdahalenin meşrulaştırılması amacıyla ortaya atıldığını savundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde silahlı grupların elinde tuttuğu son yer olan Duma’da, Suriye ordusunun kimyasal silaha başvurduğu yönündeki iddiaların, bu ülkeye dışarıdan askeri müdahalenin meşrulaştırılması amacıyla ortaya atıldığını savundu.

’TEHLİKELİ PROVAKASYONLAR’

Sputnik’in aktardığı habere göre, Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Duma’da pek çok kişinin ölmesine, çok sayıda kişinin de yaralanmasına sebep olduğu söylenen kimyasal saldırı iddiaları ’tehlikeli provokasyonlar’ olarak nitelendi.

Açıklamada, ’bunun gibi yalan haberlerin amacının, Suriye’deki teröristler ile uzlaşılması mümkün olmayan radikal muhalifleri korumak ve bu ülkeye dışarıdan olası güç saldırılarını meşrulaştırmak’ olduğu kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya