'Trump ihanet ediyor' diyen Graham ağız değiştirdi: Trump'ın politikası başarıya ulaşabilir

'Trump ihanet ediyor' diyen Graham ağız değiştirdi: Trump'ın politikası başarıya ulaşabilir

Trump'ın Kürtlere ihanet ettiğini söyleyerek, ABD askerlerinin çekilmesinin Kürtler açısından yıkıma yol açacağını ifade eden Cumhuriyetçi Senatör..

Trump'ın Kürtlere ihanet ettiğini söyleyerek, ABD askerlerinin çekilmesinin Kürtler açısından yıkıma yol açacağını ifade eden Cumhuriyetçi Senatör Graham, fikir değiştirerek; Trump'ın politikasının başarıya ulaşabileceğini, tarihi çözümlerin mümkün olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilme kararını en sert eleştirenlerden biri olan Cumhuriyetçi kıdemli senatör Lindsey Graham tutumunu değiştirdiğini ve artık "tarihi çözümlerin" mümkün olabileceğine inandığını söyledi.

Amerikan Fox News'e konuşan Graham, hafta sonunda Trump'la yaptığı görüşme sonrasında bir çözüme ulaşılma konusunda iyimserliğinin arttığını belirtti. Graham eğer ABD kartlarını doğru oynarsa, Türkiye'nin ve Kürtlerin güvenliği sağlanırken IŞİD savaşçılarının da kontrol altında tutulabileceği bir çözüme ulaşılabileceğini vurguladı.

Graham, Trump'ın uluslararası güçlerin kontrolünde askerden arındırılmış bir bölge üzerinde Amerikan hava gücünü kullanarak bu bölgedeki tutuklu IŞİD savaşçılarının kaçmasını engellemeye hazır olduğunu ifade etti.

"Petrol gelirleri Kürtlere aktarılacak"

Graham ayrıca ABD ve Kürt güçlerin Suriye'deki petrol sahalarını modernize etme konusunda ortak bir girişimde bulunabileceğini ve petrol gelirlerinin Kürtlere aktarılabileceğini belirtti. Graham Trump'ın petrol konusunu ortaya koymasını "sıra dışı çözümler üretmesi" olarak tanımladı.

Graham "Başkan Kürtlerin yaptıklarına değer veriyor ve IŞİD'in geri gelmemesini istiyor. Bu yüzden Doğu Suriye'de IŞİD'in tekrar yükselmesini engellemek için Kürtlerle işbirliğine devam edeceğimizi düşünüyorum," sözlerini kullandı.