Trump ’serbest kalsın’ demişti! O rahip yargı önüne çıktı

Trump ’serbest kalsın’ demişti! O rahip yargı önüne çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın serbest bırakılmasını talep ettiği rahip Andrew Craig Brunson için istenen ceza belli oldu.

’FETÖ’ ye yardım ederek suç işlediği gerekçesiyle tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un davası İzmir’de görülmeye başlandı. ABD’li rahip, daha önceleri ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını talep etmesiyle gündeme gelmişti.

35 YIL HAPSİ İSTENDİ
Brunson’un, ’örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ten 15 yıla, ’devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ suçundan da 20 yıla kadar olmak üzere toplam 35 yıl hapisle cezalandırılması talep edildi. İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce iddianame kabul edildi.? Duruşmayı izlemek için ABD’li 2 senatör ile yakınları da geldi. 

2016’DA SINIR DIŞI EDİLDİ
Andrew Craig Brunson’un, 2016 yılının Eylül ayında, ’milli güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulunduğu’iddiasıyla eşi Norine Lyn Brunson’la birlikte sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü’nün 28 Eylül’deki yazısı üzerine Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 20 yıldır Türkiye’de yaşayan Brunson çiftini, Mimar Sinan Mahallesi’ndeki evlerinden aldı. Türkiye’deki oturum izinlerinin de bittiği belirlenen çift, İl Göç İdaresi’ne teslim edildi.

ÖNEMLİ SUÇLAMALAR YER ALDI
Rahip Brunson hakkında çarpıcı ayrıntılar bulunuyor. Brunson’un, din adamı görüntüsü altında FETÖ adına suç işlediğine yer verildi. Taksim’de, 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri organizasyonunda yer aldığı ileri sürülen Brunson’un, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden 5 gün sonra bir arkadaşına gönderdiği e-maildeki ’Türk halkı her zamanki gibi askerin yanında yer almadı. Her şey kötüye gidiyor ama sonunda kazanan biz olacağız’ ifadesi de yine iddianamede yer aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya