Trump, ülkesindeki o bölgenin bağımsızlığını mı ilan etti?

Trump, ülkesindeki o bölgenin bağımsızlığını mı ilan etti?

Başkent Washington'da önceki gün muhafazakar siyasi ve aktivistlerin katıldığı Values Voter Summit'te konuşan ve felaketten etkilenen bölgelere yaptığı yardımlardan bahseden ABD Başkanı Donald Trump "Teksas'a, Florida'ya, Louisiana'ya...

Başkent Washington'da önceki gün muhafazakar siyasi ve aktivistlerin katıldığı Values Voter Summit'te konuşan ve felaketten etkilenen bölgelere yaptığı yardımlardan bahseden ABD Başkanı Donald Trump "Teksas'a, Florida'ya, Louisiana'ya ve Porto Riko'ya gittim. Virgin Adaları'nın başkanıyla görüştüm"dedi. Virgin Adaları'nın ABD'ye bağlı, dolayısıyla başkanının da Trump olduğu düşünüldüğünde ise bu ifadeler tuhaf karşılandı.

Sputnik'in haberine göre, konuşmasının devamında bu bilgide ısrar eden ve Virgin Adaları Valisi Kenneth Mapp'ten yine "başkan" diye söz eden Trump "Biz tek bir ulusuz. Hepimiz incindik ama birlikte umut ediyoruz ve birlikte iyileşiyoruz. Virgin Adaları ve Virgin Adaları Başkanı, bu insanlar harika insanlar, çok acı çektiler, biz de onların yanında olacağız" diye konuştu.

BEYAZ SARAY DÜZELTTİ
Öte yandan Beyaz Saray'ın yayınladığı konuşma metninde "Virgin Adaları Başkanı" ifadesi "Virgin Adaları Valisi" olarak düzeltildiği görüldü.

Felaket bölgeleri konusunda duyarsız kalmakla eleştirilen Trump, Porto Riko'ya neden yeterince yardım edemediğini anlatırken de alay konusu olmuştu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile yaptığı bir basın toplantısında konuşan Trump, "Adada olduğu için bu en zor iş. Okyanusun ortasında bir adada. Bu büyük bir okyanus. Gerçekten çok büyük bir okyanus" demişti. Ancak Newsweek'e göre Porto Riko için ''okyanusun ortasında' diyen Trump yine yanılmıştı. Çünkü Uluslararası Hidrografi Örgütü'nün evrensel olarak kabul ettiği sınırlara göre Atlas Okyanusu Karayipler'in doğu ucundan sonra başlıyor ki bu da Porto Riko'nun yaklaşık 885 kilometre doğusunda kalıyor.

f3-011.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya