Trump’a FBI’dan dinleme yalanlaması

Trump’a FBI’dan dinleme yalanlaması

Federal Soruşturma Teşkilatı (FBI) Direktörü James Comey ABD Başkanı Donald Trump'ın selefi Barack Obama tarafından dinletildiği iddiasının kanıtlanamadığını söyledi. "New York Times" gazetesi federal polis teşkilatının...

Federal Soruşturma Teşkilatı (FBI) Direktörü James Comey ABD Başkanı Donald Trump'ın selefi Barack Obama tarafından dinletildiği iddiasının kanıtlanamadığını söyledi. "New York Times" gazetesi federal polis teşkilatının üst düzey yetkililerine dayandırdığı haberde, Comey'in Trump tarafından ortaya atılan iddianın geri çevrilmesi için Adalet Bakanlığına başvurduğu belirtildi. Haberde, James Comey'in ''suçlamaya kanıt gösterilmediği, ancak iddianın ''yasaların FBI tarafından çiğnendiği izlenimine yol açtığı' gerekçesiyle bakanlıktan bu yolda bir açıklama yapılmasını istediğine yer verildi. 

TRUMP İDDİALARINI KANITLAYACAK DELİL GÖSTEREMEDİ

Trump cumartesi günü Twitter hesabı üzerinden, ''Obama'nın seçim kampanyası sırasında telefonlarının dinlenmesi için direktif verdiği' mesajını paylaşmış, ancak herhangi bir delil göstermemişti. ABD'de özel telefonların dinlenebilmesi için Adalet Bakanlığı'nın yapacağı başvuruya mahkeme tarafından izin verilmesi gerekiyor.

''TRUMP'IN TELEFONLARININ DİNLENMESİ İÇİN DİREKTİF VERİLMEDİ’

DW Türkçe’nin aktardığına göre Trump'ın suçlaması Barack Obama ve eski FBI görevlileri tarafından geri çevrildi. Eski Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper bir televizyona yaptığı açıklamada Trump'un seçim kampanyasının ya da özel telefonlarının dinlenmesi için direktif verilmediğini söyledi. Eski dış istihbarat servisi CIA direktörü Leon Panetta Trump'un dikkatleri Rusya ilişkileriyle ilgili suçlamalardan saptırmak amacıyla böyle bir suçlamada bulunduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya