'Eyyy Amerika’dan, ‘güzel insanlar’a...

Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında resmi temaslarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump...

Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında resmi temaslarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede, Türkiye - ABD arasındaki askeri ve ticari meseleler ile Suriye'deki son gelişmeler öne çıktı.

Görüşme sonrası açıklama yapan Trump, Türkiye'yi ziyaret etmeyi planladığını belirterek, "S-400 alana kadar Patriot alınmasına izin verilmedi. S-400 gerilimi ile ilgili farklı çözümler olabilir. Türkiye'ye adil davranılmalı. Askeri ve ticari alanlardaki iş birliğimiz devam edecek" dedi.

Görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yapan Beyaz Saray ise şunları kaydetti:

"İki lider karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve Suriye'deki ortak hedeflerin yerine getirilmesi dahil bir dizi konuyu görüştü. Başkan, Rusya'dan S-400 alımına ilişkin endişesini dile getirdi ve Türkiye'yi savunma işbirliği konusunda NATO İttifakı'nı geliştirecek biçimde ABD ile çalışmaya teşvik etti."

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray'ın ardından Cumhurbaşkanlığı da bir açıklama yaparak, “Erdoğan ile Trump'ın görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye'deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleleri ele aldığı” dedi.

Açıklamada, “Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump’la, stratejik ortaklığa zarar verebilecek çabalarla ilgili endişelerini paylaştığını, Türkiye’nin ulusal güvenliğinin gereklerini yerine getirme kararlılığını dile getirdiği" bildirilirken, görüşmede 75 milyar dolarlık ticaret hedefi yeniden teyit edilerek atılacak adımlar değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

TRUMP: TÜRKİYE'Yİ SEVİYORUM

İkili görüşmenin ardından taraflardan arka arkaya açıklamalar gelirken, Trump, Türkiye’nin Obama döneminde mağdur edildiğini ve Patriot hava savunma sistemi satılmadığını söyledi.

“Obama adil davranmadı, Erdoğan’ın suçu yok” ifadesini kullanan Trump,  "Türkiye’yi seviyorum, evet ülkemi de seviyorum ama Türkiye’ye haksızlık edildi” dedi.

GÖRÜŞME NEDEN ÖNEMLİ?

Erdoğan-Trump görüşmesi iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilimli devam ettiği günlerde gerçekleşmesi açısından ayrıca önem taşıyor.

Washington Yönetimi, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasına şiddetle karşı çıkarken, yaptırım tehdidinde bulunuyor.

Ankara ise S-400 kararından geri adım atılmayacağını vurguluyor.

PUTİN’LE 55 DAKİKA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en kritik görüşmelerinden biri de Rusya lideri Putin ile olandı. Erdoğan’ın, Putin ile TSİ 05.55’te biten görüşmesi 55 dakika sürdü.

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, sözlerine iki ülke arasında ciddi bir ivme yakalandığını ifade ederek başladı.

Erdoğan şöyle konuştu: “Özellikle de iş birliğimizin S400’ler sevkıyatıyla, bunu Duşanbe’de de görüşmüştük, mutabakata vardığımız gibi yol haritasının devamını şu anda izliyoruz. Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de içerecek şekilde ilerletilmesi bizim için de malum öncelik taşıyor. Şu anda öyle zannediyorum ki gözler bu işin sevkıyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl Türkiye ve Rusya’nın ikili ticaret hacminin yüzde 15 arttığını hatırlattı

Putin şöyle devam etti. “Her iki taraftan da yaklaşık 10 milyar dolar ciddi miktarda karşılıklı yatırımlar söz konusudur. Buna ilaveten 900 milyon Euro’luk bir ortak yatırım platformu üzerinde çalışmalar devam etmektedir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında görüşme ise 25 dakika sürdü. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Kaynak:Haber Kaynağı