Trump'tan 'Tutuklanacağım' çıkışı! Washington karıştı

Trump'tan 'Tutuklanacağım' çıkışı! Washington karıştı

Eski ABD Başkanı Trump'ın gelecek hafta tutuklanabileceğini açıklaması Cumhuriyetçi kurultay üyeleri ve Demokratlar içinde münakaşa çıkardı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek hafta tutuklanabileceğini açıklaması üstüne, Cumhuriyetçi kurultay üyelerinden bu yönde mümkün bir girişimin "siyasi bir motivasyon" ve "yetkiyi kötüye kullanma" olacağı uyarısı yapılırken, Demokratlardan ise bu yönde bir mahkeme sonucuna destek geldi. Eski Başkanı Trump’ın sosyal medya hesabından, New York’un Manhattan Bölge Savcılığının kendisini salı günü tutuklatabileceğini paylaşması, Washington’da tartışmalara neden oldu.

'İŞTE YİNE BAŞLIYORUZ'

Twitter hesabından izahat icra eden Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg'a atıfta bulunarak, "İşte yine başlıyoruz, şiddetli suçluları serbest bırakan radikal bir savcının, Başkan Trump'a karşı siyasi intikam peşinde koşarken yetkisini kötüye kullanması… Siyasi motivasyonlu davalarla, seçimlere müdahale ederek demokrasimizi altüst etmek için federal fonların kullanılıp kullanılmadığını derhal araştırmak için ilgili komiteleri yönlendiriyorum" ifadelerini kullandı.

Trump’ın Kongredeki mühim destekçilerinden Cumhuriyetçi Marjorie Taylor Greene, yapmış olduğu Twitter paylaşımında, “Biden’ın Adalet Bakanlığı, Demokrat Manhattan Savcısı ile iş birliği yaparak, 2024'te en önde görünen Cumhuriyetçi Başkan talibi Donald Trump'ı tutuklamak ve ona düzmece eski bir suçlama ile dava açmak için çalışıyor. Bu tamamen siyasal. Bu, komünist ülkelerin siyasal rakiplerini yok etmek için yaptıkları şeydir!” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin, bu duruma müdahale etmek için lüzumlu güce haiz bulunduğunu belirten Greeene, Adalet Bakanlığının bütçesinin askıya alınabileceğini kaydetti. Trump’ın Temsilciler Meclisindeki taraftarlarından Matt Gaetz yapmış olduğu Twitter paylaşımında, “Seçim kampanyasının finansal ihlali ya başkalarının parasını yasa dışı bir şekilde harcamakla ya da kampanyanıza almamanız ihtiyaç duyulan paraları almakla ilgilidir. Trump ise bunlardan hiçbirini yapmadı. Özel bir antak kalma için kampanya ile ilgili olmayan kendi parasını kullandı" açıklamasında bulunmuş oldu.

Gaetz, iddianamenin “güvenilmez” ve “tahrif edilmiş bir hukuki teoriye” dayandığını kaydederken, Trump’a yönelik bir tutuklama girişiminin siyaseti kötüye kullanma eden absürt bir suçlama olacağını kaydetti.

Ron DeSantis'e 2024 başkan adaylığı için destek veren Teksas temsilcisi Cumhuriyetçi Chip Roy da Twitter'da Trump'ı desteklemek için açıklamalarda bulunmuş oldu.

Roy, "New York’taki Başkan Trump'ın yaklaşan suçlaması, zorlamayla, karmaşık hukuki teoriye dayalı siyasal bir kovuşturma olarak ele alınmalıdır. Bu, tüm Amerikalılara karşı silahlaştırılacak siyasallaşmış bir 'adalet' sistemi tehlikesini açıkça ortaya koymaktadır." ifadelerini kullandı.

'ESKİ BAŞKAN BİLE YASANIN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR'

Öte yandan, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ise mahkemeye destek verdi.

Pelosi Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Hangi kararı verirse versin büyük jürinin vereceği karar açıkça gösteriyor ki eski ABD Başkanı bile yasanın üstünde değildir. Eski başkanın bu sabahki açıklaması sorumsuzca yapılmıştır. Kendisini gündemde tutmak ve destekçileri arasında huzursuzluğa yol açmak için yapılmıştır. Yasaları çiğnemesinden, seçimlere saygısızlık etmesinden ve şiddeti kışkırtmasından bir yere kaçamaz. Haklı olarak, hukuk sistemimiz, onu nasıl hesap verebilir hale getireceğine karar verecektir.”

ELON MUSK DA DAHİL OLDU

Trump’ın paylaşımına yönelik açıklamalardan biri de Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan geldi.

Musk Trump’un tutuklanabileceğine yönelik bir haberin altına “Bu gerçekleşirse Trump çok daha büyük zaferle döner” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Eski Başkan Trump, Manhattan Bölge Savcısı'nın soruşturmasıyla ilgili olarak gelecek hafta salı günü tutuklanabileceğini ve bu nedenle destekçilerine protesto çağrısında bulunduğunu duyurmuştu.

Manhattan Bölge Savcısı Bragg'ın, Trump hakkında porno yıldızı Stormy Daniels'a yapılan 130 bin dolarlık ödemeyle ilgili bir dava açmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Daniels’in, Trump'ın başkanlık yarışına girmeden önce onunla bir ilişkisi olduğu ve 2016 başkanlık seçimlerinden önce 130 bin dolarlık sus payı aldığı iddia edilmişti.