Trump’tan yeni Suriye açıklaması!

Trump’tan yeni Suriye açıklaması!

ABD Başkanı Donald Trump, bugün Suriye’ye yapılması planlanan emperyalist saldırı operasyonunda için toplantı yapılacağını duyurdu.

Suriye’ye olası bir saldırı için Twitter’dan “Çok yakında da olabilir o kadar yakında olmayabilir de” mesajı veren ABD Başkanı Donald Trump’tan yeni bir açıklama geldi. Trump, "Bugün toplanacağız, karar yakında verilecek" dedi.
 
Trump dün Twitter’dan paylaştığı “Hazır ol Rusya füzeler geliyor” mesajının ardından bugün de gün içinde yeni bir mesaj daha paylaşmıştı. Trump Twitter’dan paylaştığı yeni mesajında, “Suriye’ye bir saldırının ne zaman düzenleneceğini hiçbir zaman söylemedim. Çok yakında da olabilir, o kadar yakında olmayadabilir! Her durumda, ABD benim yönetimimde bölgeyi IŞİD’den kurtarmak adına harika bir iş yaptı” ifadelerini kullandı. Trump, Amerika’ya bu konuda teşekkür beklediğini de belirtti.
 
MATTİS: SAVAŞI CENEVRE SÜRECİYLE BİTİRECEĞİZ
 ABD Savunma Bakanı James Mattis de Suriye’de barış için Birleşmiş Milletler (BM) denetimindeki Cenevre sürecine işaret etti. Mattis, Suriye konusunda henüz karar vermediklerini, Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırı öncesinde Kongre liderleriyle iletişim kuracaklarını da söylemişti.
 
YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI: SERT ÖNLEMLER ALINMALI 
 Bir açıklama da henüz görevine başlamayan ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’tan geldi. ABD Senatosu’ndaki Dış İlişkiler Komitesi’nde, ABD Dışişleri Bakanı atanmasıyla ilgili oturuma katılan CIA Direktörü Pompeo, "Suriye’deki ’çökmüş devlet’, insan haklarına, ulusal güvenliğe ve bölgesel istikrara yönelik giderek büyüyen bir tehdit oluşturuyor ve çok daha sert bir yanıtı hak ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
Pompeo’nun ifade verdiği Senato Dış İlişkileri Komitesi oturumunda arka sıralarda oturan savaş karşıtları protesto eylemi yaptı. Barış yanlısı eylemciler, ’’Pompeo savaş demektir’’, ’’Savaş yanlısı CIA Direktörü nasıl başdiplomat olabilir?’’, ’’Pompeo’yu durdurun’’ slogan ve pankartlarıyla Senato’ya, ABD Başkanı Donald Trump’ın Pompeo’yu Dışişleri Bakanı atama kararına onay vermemesi çağrısı yaptı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya